Przepisy BHP w zakładach pracy – które najczęściej są łamane?

umit-yildirim-Ass0DusYDk4-unsplash

Każdy zakład pracy powinien przestrzegać dosyć wyśrubowanych norm dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy te mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo nie tylko produkcji i powstającym produktom, ale również samym pracownikom. Niestety, przepisy BHP dosyć często są łamane, niektóre z winy samych pracowników, inne natomiast z powodu niewłaściwych działań pracodawców.

Jednym z często łamanych przepisów jest odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami, jakie pojawiają się w miejscu pracy w halach produkcyjnych, magazynach, a także w innych miejscach, w których jest prowadzona firmowa produkcja. Pracownicy często nie są wyposażeni w ubrania ochronne, gogle, maseczki, rękawice czy inne elementy ochronnego ubioru, które są niezbędne w danej działalności. Zdarzają się nawet takie firmy, w których pracownicy sami kupują sobie odzież ochronną, choć w rzeczywistości leży to po stronie pracodawcy. W rzeczywistości pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków zawodowych, jeśli pracodawca nie dostarczył mu wszystkich elementów niezbędnych do właściwego wykonania pracy.

Na bakier z dezynfekcją

Dezynfekcja pracowników, a także maszyn, urządzeń i pomieszczeń jest niezbędna w wielu zakładach produkcyjnych. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim w tych firmach, które zajmują się produkcją, przetwórstwem oraz przechowywaniem żywności. W rzeczywistości jednak bywa różnie. Choć od producenta żywności wymaga się spełnienia wyśrubowanych norm, w rzeczywistości bardzo często przepisy są spełnione jedynie połowicznie. W wielu firmach powinny znajdować się maty dezynfekcyjne, jednak nie ma ich wcale lub są mocno przestarzałe i nie do końca spełniają swoje zadanie. W poszukiwaniu dobrych mat dezynfekujących, które przydadzą się w przemyśle spożywczym, a także w zakładach hodowlanych, warto zajrzeć na https://dezenfex.pl/. Maty są dostępne w tylu różnych rozmiarach i wersjach, że można szybko znaleźć takie, które są w stu procentach dopasowane do potrzeb konkretnej działalności.

Brak szkoleń BHP

Kolejnym grzechem pracodawców jest brak szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy. Według przepisów każdy nowy pracownik w firmie powinien przejść szkolenie BHP, które przygotuje go do pracy na jego stanowisku z uwzględnieniem informacji na temat zachowania zasad bezpieczeństwa, higieny i odpowiedniego postępowania w różnych przypadkach. W praktyce jednak często szkoleń BHP nie ma wcale lub są prowadzone przez osoby do tego nieuprawnione. Nieprzeszkoleni pracownicy mogą być pod wieloma względami zagrożeniem dla innych osób pracujących obok nich. Warto więc stawiać na konkretne i profesjonalne szkolenia BHP. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, nie jest to czas stracony. W czasie szkolenia pracownik może poznać wszystkie zagrożenia, jakie mogą na niego czyhać na jego stanowisku pracy i nauczy się wykonywać codzienne obowiązki zawodowe w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Unikanie szkoleń BHP może w efekcie długoterminowym ściągnąć na pracodawcę sporo kłopotów. Nie warto więc ryzykować, gdyż kłopotami mogą być nie tylko wizyty kontrolujących użytkowników, ale również wypadki przy pracy czy problemy z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. A to już dla firmy naprawdę poważne straty.