Prywatny dom opieki dla seniora – poznaj najnowsze wymagania prawne

cristina-seri-dRu3zxFb6uE-unsplash

Prywatne domy opieki dla seniorów to prawdziwe wybawienie dla rodzin osób starszych, które szukają dla swoich bliskich profesjonalnego i wykwalifikowanego ośrodka. Natomiast dla właścicieli takich domów jest to dobry sposób na biznes, który na pewno w najbliższym czasie będzie coraz lepiej prosperował. Zapotrzebowanie na takie usługi rośnie bowiem z roku na rok wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Im lepsze standardy w domu opieki, tym większa pewność, że będzie cieszył się dużą popularnością.

Aby założyć prywatny dom opieki, trzeba mieć przede wszystkim spore środki finansowe. Wiele podmiotów decyduje się na budowę obiektów od zera w dobrej lokalizacji, z dala od zgiełku miasta. Inwestycja często sięga nawet kilku milionów złotych. Poza obiektem, konieczne jest również jego solidne wyposażenie, zarówno w części mieszkalnej dla seniorów, jak i w częściach wspólnych czy w miejscach, gdzie odbywają się zajęcia terapeutyczne czy rehabilitacyjne. Trzeba również zadbać o szereg udogodnień, które są niezbędne do zapewnienia komfortu osobom starszym, mającym problemy z poruszaniem się czy nawet całkowicie leżącym. Zanim jednak zaczniemy realizować inwestycję, trzeba również spełnić szereg formalności.

Formalności na starcie działalności

Każdy przyszły właściciel domu opieki potrzebuje do rozpoczęcia funkcjonowania zgody wojewody właściwego dla terenu, na którym planowane jest powstanie ośrodka. Aby uzyskać taką zgodę, trzeba spełnić sporo obowiązków zapisanych w ustawach i konkretnych przepisach, mieć prawo własności do obiektu, w którym będą świadczone usługi opiekuńcze, a także mieć plan finansowania ośrodka. Sam właściciel domu opieki musi być natomiast osoba niekaraną. Obostrzeń przy tworzeniu domów opieki jest sporo, co ma zapobiegać przede wszystkim różnego rodzaju nadużyciom. Tego rodzaju ośrodki są kontrolowane nie tylko na starcie, ale również na późniejszych etapach działania są pod specjalnym nadzorem. Na początku działalności przyda się też stworzenie solidnego i profesjonalnego biznesplanu, który ułatwi wszystkie dalsze działania.

Poszukiwania dobrego domu opieki

Osoby, które szukają dla swoich bliskich odpowiedniego miejsca na jesień życia, powinny spędzić nieco czasu na poszukiwaniach zamiast decydować się na pierwszy ośrodek, na jaki trafią gdzieś w sieci czy nawet z polecenia. Bardzo często to, co znajduje się na stronach internetowych ośrodków odbiega od rzeczywistości. Nie można więc polegać wyłącznie na bardzo optymistycznych folderach reklamowych. Bez względu na to, czy interesuje nas dom dla seniora Łódź czy ośrodek w innym regionie, sprawdźmy go osobiście. Na pewno nie będzie to stracony czas – przekonamy się, jak faktycznie wyglądają warunki bytowe dla seniorów, możemy porozmawiać z personelem, zobaczyć otoczenie domu opieki, a także przekonać się, jak wygląda opieka nad tymi seniorami, którzy już w danym domu mieszkają. W ten sposób możemy ocenić, czy standardy panujące w ośrodku na pewno spełniają nasze oczekiwania i podjąć decyzję, czy w takim miejscu ma zamieszkać ktoś nam bliski w podeszłym wieku.