Prysznic do kampera – co warto o nim wiedzieć?

prysznic-do-kampera-co-warto-o-nim-wiedziec

Wyprawy kamperem dają poczucie swobody i olbrzymi komfort, zwłaszcza gdy zadba się o odpowiednie wyposażenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Niezmiernie przydatne bywa choćby wprowadzenie do samochodu kempingowego prysznica, by zadbać o higienę i zdrowie wszystkich użytkowników.

Jakie rozwiązania można wykorzystać? Czym się kierować podczas tworzenia przestrzeni na prysznic w kamperze i o czym zdecydowanie nie można zapomnieć? Kilka wskazówek zamieścimy poniżej.

Własny prysznic w kamperze – czy jest niezbędny?

Wiele osób zastanawia się, czy własny prysznic w kamperze jest rzeczywiście niezbędny. W zasadzie da się przecież korzystać z kąpieli na kempingach, niektórych stacjach benzynowych lub w innych miejscach na trasie. Dzięki temu oszczędza się przestrzeń w samochodzie oraz minimalizuje wytwarzanie wilgoci, niejednokrotnie trudnej do wyeliminowania.

Z drugiej strony własny prysznic to olbrzymia wygoda i niezależność, porównywalna z pokojem hotelowym lub własnym, domowym zaciszem. W wielu krajach jest to wręcz rozwiązanie obowiązkowe, jeśli pragnie się zadbać o higienę podczas podróży kamperem. Warto zatem rozważyć wprowadzenie takiej przestrzeni w swoim pojeździe. Można do tego wykorzystać choćby wyposażenie kampera od InterCamp.pl.

Rozwiązanie pośrednie – prysznic zewnętrzny

Nie zawsze chce się tworzyć wydzielony prysznic we wnętrzu kampera. Pewnym rozwiązaniem bywa korzystanie z prysznica zewnętrznego. Nie zajmuje się miejsca na kabinę prysznicową w samochodzie ani nie potrzeba walczyć z wilgocią, a przy tym można zadbać o czystość w trasie lub na postojach.

Prysznice zewnętrzne występują w kilku wariantach. Można zdecydować się na:

  • prysznice przenośne,
  • grawitacyjne prysznice solarne,
  • prysznice samochodowe.

Pierwsze z wymienionych to dość nieduże urządzenia w wersji grawitacyjnej lub z pompką, dzięki którym da się wziąć prysznic zawsze wtedy, gdy uda się napełnić zbiornik z wodą. Tego typu rozwiązania nie wymagają podpięcia do instalacji wodnej w kamperze.

Prysznice solarne grawitacyjne składają się z torby z wodą, węża i rączki prysznicowej. Urządzenie wiesza się na gałęzi lub jakimkolwiek stelażu, a dostęp do wody podczas kąpieli zapewnia sama grawitacja. Wodę podgrzewa się, wystawiając worek na działanie promieni słonecznych.

Najbardziej rozbudowane są prysznice samochodowe w wariancie turystycznym. Są one wyposażone w pompkę, którą zasila się prądem 12 V. Takie urządzenie trzeba zatem zasilić, np. z gniazda zapalniczki.

O czym musimy pamiętać, jeśli decydujemy się na prysznic zewnętrzny? Trzeba znaleźć miejsce w pojeździe do przechowywania wszystkich elementów prysznica, a także zaopatrzyć się w przenośną kabinę lub namiot, który zapewni nieco prywatności podczas kąpieli.

Prysznic w kamperach – optymalne poczucie komfortu i prywatności

Inną opcją jest stworzenie prysznica w samochodzie, co zapewnia pełną prywatność, porównywalną do warunków domowych. Nie trzeba myśleć o przenośnych urządzeniach ani kabinach mobilnych. Zamiast nich ma się wydzieloną, stałą kabinę we wnętrzu kampera.

O czym jeszcze pamiętać, gdy tworzy się prysznic w pojeździe? Podstawą jest wydajna wentylacja, która skutecznie odprowadza dodatkową wilgoć z wnętrza samochodu. Warto choćby rozważyć montaż wywietrznika dachowego nad kabiną.

Oprócz samej kabiny trzeba zadbać o podłączenie do niej odpowiednich instalacji. Podstawą jest oczywiście instalacja wodna, wyposażona w pompę. Można zdecydować się na model zanurzeniowy (pompa pływająca w zbiorniku z wodą) bądź pompę ciśnieniową. Jeśli zależy nam na ciepłej wodzie do prysznica, należy jeszcze pomyśleć o podgrzewaczu, który podłącza się do butli lub zbiornika gazu LPG znajdującego się w kamperze.

Wygodne i praktyczne wyposażenie do kampera

Prysznic we wnętrzu kampera co prawda zajmuje nieco przestrzeni mieszkalnej, z drugiej jednak strony zapewnia komfort i pozwala wziąć prysznic, zawsze gdy mamy na to ochotę – z zachowaniem pełnej swobody i prywatności. Jeśli zatem planujemy dłuższe podróże lub regularne korzystanie z kampera, warto rozważyć zbudowanie wewnętrznej kabiny – dla wygody i prawdziwej przyjemności podróżowania samochodem turystycznym.