Projektowanie www: dwie rzeczy, których nie nauczysz się na studiach w Krakowie!

www_krakow

Dzisiaj udowodnimy, iż studia z projektowania www wcale nie są konieczne jeśli chcesz osiągnąć satysfakcjonującą i udaną karierę w tej branży. W rzeczywistości wielu krakowskich projektantów rozpoczęło działalność w innej dziedzinie, począwszy od tych ściśle związanych z projektowaniem, a skończywszy na całkowicie odrębnych.

Wszyscy mają tendencję do uczenia się czegoś o hierarchii typów i “regułach” dotyczących tworzenia stron, ale po analizie przypadku kilku projektantów z Krakowa, którzy osiągnęli sukces można zauważyć kilka praktyk projektowych, które często sprawdzają się lepiej niż te wyuczone w dzkole.

Oto kilka wskazówek dotyczących projektowania stron internetowych, których większość studentów zwykle nie nauczy się się na zajęciach – a każda z nich jest:

  • prosta,

  • praktyczna,

  • uniwersalna.

Wskazówka nr 1: Zwróć uwagę na poziomą długość linii

Może to wynikać z projektu przygotowanego do drukowania, ale jest tak samo istotne w przypadku widoku na ekranie. Jeśli czytelnik musi przesunąć głowę, aby przeczytać tekst w linii, długość linii jest za długa. Nawet coś tak prostego, jak poruszanie oczami w tę i z powrotem może doprowadzić do odkształcenia poznawczego. Badania pokazują, że przechodzenie od końca jednej linii do następnej może być podświadomie energetyzujące, ale jeśli przerwa jest zbyt długa, staje się podatne na zniekształcenia i dlatego warto to uwzględnić zabierając się za tworzenie stron www.

Aby tekst był wygodny do czytania, dobrą zasadą jest 50-60 znaków (w tym odstępy między wyrazami) na linię. Oczywiście czasem trzeba zrobić więcej (70 lub 75), ale jeśli ma się wybór – lepiej zrobić mniej, aby po prostu zrozumieć i zaakceptować kompromisy, które idą w parze z użyciem linii, które są zbyt długie lub zbyt krótkie. Właśnie z tego powodu gazety używają kolumn.

W międzyczasie długość linii można skrócić do wygodnego rozmiaru, wyśrodkowując pojedynczą kolumnę tekstu lub używając tekstu i obrazów obok siebie. Dla każdej kolumny tekstu powinieneś przynajmniej ustawić maksymalną szerokość.

Wskazówka nr 2: Bądź elastyczny dzięki obrazom

Krakowscy projektanci używają zwykle kadrowania i wymiarowania obrazów z zachowaniem staranności. Wszystko to jednak zaczyna się zmieniać dzięki elastycznemu projektowi w Internecie. Wraz ze zmianą rozmiaru i kształtu urządzeń przy pomocy których użytkownicy przeglądają Internet, rozmiar i proporcje obrazów również muszą ulec zmianie. Oznacza to, że ten sam obraz na pulpicie może być pełnoekranowym tłem, a także cienkim banerem w telefonie komórkowym w widoku poziomym.

Pamiętaj, że dzisiaj projektujesz w zmieniającym się środowisku. Punkt ogniskowy lub tematyka powinny być generalnie skierowane w stronę środka obrazu, ze zdrowym “bezpiecznym obszarem” wokół krawędzi, aby zapewnić możliwość przycięcia bez utraty znaczenia. Chociaż nie jest to prawda w każdym przypadku, poziome obrazy są bardziej wszechstronne niż pionowe.

Doskonałym przykładem tego jest chociażby zdjęcie na okładce profilu na Twitterze. Możesz na studiach dowiedzieć się, jak stworzyć idealne zdjęcie na okładkę, ale chodzi o to, że obraz musi być elastyczny.