Problemy z paznokciami – jak im zaradzić?

chelson-tamares-XldjmYB7JpU-unsplash

Eleganckie, zadbane dłonie są naszą wizytówką. Wiele osób w pierwszym kontakcie z drugą osobą zwraca uwagę właśnie na nie. Jeśli mamy świetną fryzurę i dopasowany makijaż, a nasze dłonie i paznokcie pozostawiają wiele do życzenia, pierwsze wrażenie, jakie sprawiamy, może być dalekie od tego przez nas oczekiwanego. Warto więc zadbać o dłonie i paznokcie, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie – poprzez odpowiednie ożywianie.

Aby paznokcie doskonale się prezentowały, niekoniecznie muszą być długie i pokryte kolorowymi lakierami. Nawet bez lakieru czy efektownych dodatków dłonie mogą wyglądać naprawdę dobrze, o ile oczywiście nasze paznokcie również nie mają mankamentów. Problemem może być między innymi łuszczyca na paznokciach, połamana lub pokruszona płytka mogąca świadczyć o różnego rodzaju chorobach czy niedoborach pokarmowych. Wiele osób, nie tylko dzieci, ale również dorosłych, ma również problem z obgryzaniem paznokci, co automatycznie sprawia, że prezentują się one czasem bardzo źle. Nawyk obgryzania paznokci warto zwalczyć w pierwszej kolejności. W przeciwnym razie nie pomogą nam żadne zabiegi upiększające ani nawet zakładanie sztucznych tipsów. W przypadku osłabionych paznokci nakładanie na nie sztucznych elementów może je dodatkowo zniszczyć.

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Zadbana skóra i paznokcie to w dużym stopniu efekt tego, jak się na co dzień odżywiamy. Warto więc wybierać produkty pełnowartościowe, zdrowe i takie, które są bogate w cenne substancje odżywcze. Dzięki temu możemy w krótkim czasie zauważyć spore zmiany w naszym wyglądzie, także w tym, jak wyglądają nasze dłonie. Warto jeść przede wszystkim sporo warzyw i owoców, a także kasz, ziaren i bakalii, które są pełne cennych składników. Nawet najlepsze kosmetyki czy odżywki do paznokci nie pomogą, jeśli nasze codzienne odżywianie będzie pozostawiało wiele do życzenia. Warto również pamiętać o prawidłowym nawodnieniu – gdy nasza skóra jest odwodniona, o wiele gorzej się prezentuje, jest przesuszona i bardziej narażona na wszelkie drobne uszkodzenia.

Warto skonsultować się z lekarzem

Problemy z paznokciami nie zawsze są związane z odżywianiem czy stosowaniem odpowiednich kosmetyków. Choroby takie jak grzybica czy łuszczyca wymagają już odpowiedniego leczenia, a kosmetyki i inne preparaty pielęgnacyjne są wtedy jedynie wspomaganiem głównego nurtu leczenia. Jeśli masz kłopoty z paznokciami, które nie przemijają nawet pomimo stosowania dobrych kosmetyków, warto wybrać się do lekarza dermatologa. Postawi on właściwą diagnozę, wdroży leczenie, dzięki czemu wszystkie nieprzyjemne objawy znikną w krótkim czasie. Do lekarza warto wybrać się z różnymi zmianami na paznokciach – to, jak wygląda nasza płytka paznokciowa, może być bowiem efektem wielu innych chorób toczących się w organizmie, a kiepskie paznokcie są jedynie jednym z wielu innych objawów. Wszystko, co nas w naszym wyglądzie niepokoi i jest czymś, z czym wcześniej nie mieliśmy problemów, powinno być konsultowane ze specjalistą. Lepiej jest pójść do lekarza i dowiedzieć się, że to nic groźnego zamiast unikać wizyty lekarskiej i obserwować, jak dolegliwości narastają. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej dla naszego zdrowia.