Prezent na Komunię Świętą – co jest na topie w Krakowie?

women-3292993_640

Komunia święta jest jedną z najważniejszych uroczystości w wieku wczesnoszkolnym. Dzieci przygotowują się do niej przez długie miesiące. Warto więc zadbać o to, by uroczystość komunijna była zaplanowana bardzo dokładnie i dopięta na ostatni guzik. Oczywiście, trzeba też pomyśleć o prezentach dla pierwszokomunijnych dzieci. A te z roku na rok mocno ewoluują. W Krakowie, podobnie, jak w przypadku innych większych miast, w ostatnich latach na topie są dosyć drogie i rzucające się w oczy prezenty.

Mieszkańcy Krakowa, którzy poszukują prezentów na pierwszą komunię, najczęściej szukają ich w sklepach z komputerami, smartfonami, rowerami czy quadami. Im bardziej drogi i pomysłowy prezent, tym większym zainteresowaniem się cieszy. Niestety, z biegiem lat komunia święta z wydarzenia czysto duchowego stała się wydarzeniem komercyjnym. Kiedyś pierwszokomunijne dzieci dostawały zegarki, drobne słodycze, łańcuszki z krzyżykami czy medalikami. Obecnie dostają prezenty, które nierzadko ceną przewyższają prezenty z okazji ślubu. Czasem jest to problem dla osób, które są zaproszone na komunię kogoś z rodziny, a nie stać ich na wydanie kilkuset złotych czy nawet kilku tysięcy na prezent dla dziecka.

Fabulosa Kosze prezentowe

Nadmiar prezentów nie jest dobrym pomysłem

Dzieci pierwszokomunijne są zasypywane prezentami, przez co najczęściej czekają na komunię jako na dzień, w którym najważniejsze są podarunki. W ten sposób ta ważna uroczystość traci na znaczeniu, a wszystko, co dzieje się w kościele schodzi na drugi plan. Mądrzy i odpowiedzialni rodzice powinni więc zadbać o to, by uroczystość komunijna miała wymiar przede wszystkim duchowy. Nie trzeba zapraszać kilkudziesięciu osób z rodziny i wynajmować na tę okazję elegancką restaurację. Wystarczy dużo skromniejszy obiad w gronie najbliższych. Podobnie jest z prezentami – nie powinno ich być zbyt dużo ani zbyt drogich. W ten sposób uczymy bowiem dzieci bardzo materialistycznego podejścia do życia.

Prezenty ze sklepu z dewocjonaliami

Dobrym i sprawdzonym podarunkiem na pierwszą komunię są symboliczne dewocjonalia, takie jak łańcuszki z krzyżykami czy medalikami, eleganckie różańce, efektowne obrazki, ładnie wydane Pismo Święte czy inne lektury, w których znajdziemy chociażby czytania na dziś i inne inspirujące treści. Prezent na pierwszą komunię powinien być pewnego rodzaju pamiątką, która pozostanie z dzieckiem na długie lata i nawet w dorosłym życiu będzie budziła fajne wspomnienia. Warto też pamiętać, by prezenty komunijne kupować z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli mamy zaproszenie na komunię, warto od razu rozejrzeć się po sklepach z dewocjonaliami i nie tylko. Nie należy zostawiać kupna prezentu na ostatnią chwilę, gdyż wtedy z pewnością jego jakość będzie pozostawiała wiele do życzenia. Taka okazja jest jedyna w swoim rodzaju i wyjątkowa, dlatego też podarunek powinien być właściwie przemyślany.

Przeczytaj również:
Jakie etui do Samsunga Galaxy S20?