Zawód radcy prawnego – czym różni się od prawnika?

giammarco-boscaro-zeH-ljawHtg-unsplash

Radca prawny i prawnik to pojęcia, które często są używane zamiennie, choć dotyczą zupełnie innych zawodów. Jeśli planujemy skorzystać z porad prawnych lub szukamy dobrego prawnika do reprezentowania nas przed sądem, warto poznać zarówno podobieństwa, jak i różnice. Im więcej wiemy, tym łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą skorzystania z konkretnych usług prawnych.

Prawnikiem jest każdy absolwent studiów prawniczych, który ukończy studia i zda egzamin magisterski. To wystarczy, aby uzyskać tytuł magistra prawa. Niektórzy absolwenci decydują się na zatrudnienie w różnego rodzaju firmach i instytucjach, inni natomiast idą dalej w kształcenie i decydują się na aplikację w którymś z zawodów prawniczych. Do wyboru są między innymi aplikacje radcowskie, adwokackie, sędziowskie, prokuratorskie i wiele innych. Radcą prawnym zostaje się więc dopiero wtedy, gdy ukończy się aplikację, zda odpowiedni egzamin, a także zdobędzie doświadczenie. Radca prawny może udzielać porad prawnych, sporządzać opinie, tworzyć pisma sądowe, a także reprezentować swoich klientów przed sądem.

Radca prawny a adwokat

Wiele osób ma spore problemy także z rozróżnieniem zawodu adwokata i prawnika. Są one pod wieloma względami podobne, co więcej – w ostatnich latach przepisy zmieniły się na tyle, że oba te zawody zostały niemalże ujednolicone. Jeszcze do niedawna radcowie prawni nie mogli reprezentować swoich klientów przed sądem w sprawach karnych, karnoskarbowych czy rodzinnych. Dziś mają taką możliwość. Z tym wyjątkiem, że nie mogą być ze swoimi mocodawcami związani stosunkiem pracy – mogą być natomiast na różnych umowa cywilnoprawnych czy innych formach usług. Zarówno radca prawny, jak i adwokat zdobywa uprawnienia zawodowe na aplikacji. Należy do zawodów regulowanych, wpisanych na konkretną listę radców prawnych czy adwokatów. Mają również swój kodeks etyki zawodowej czy organy administracyjne, które w razie poważnych przewinień mogą ich wykluczyć z zawodu.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Jeśli potrzebujemy dobrego prawnika do sprawy karnej, cywilnej, rodzinnej czy z innych obszarów prawa, warto szukać przede wszystkim doświadczonego fachowca w konkretnej dziedzinie. I nie ma tu większego znaczenia, czy wybrany prawnik ma tytuł adwokata czy radcy prawnego. Najważniejsza jest jego wiedza, doświadczenie, umiejętności, a także renoma. Do spraw rodzinnych najlepiej jest szukać specjalistów od prawa rodzinnego, którzy maja ogromne doświadczenie w reprezentowaniu swoich klientów przed sądem. Do spraw dotyczących nieruchomości szukajmy natomiast prawników, którzy specjalizują się w prawie nieruchomości i są na bieżąco ze wszystkimi zmieniającymi się przepisami i zapisami prawa. Sprawdzona kancelaria prawna nieruchomości warszawa to dobry wybór dla osób, które chcą mieć pewność, że ich sprawa jest w dobrych rękach i zostanie poprowadzona zgodnie z najwyższymi standardami.