Pozycjonowanie stron www jako pasja? O swoim hobby opowiada młody Krakowianin, Dawid Kwiatkowski.

Get to know the members of your corporate team

Pozycjonowanie jest dziś coraz bardziej popularne. Ludzie mają coraz większą świadomość w tym temacie i chętniej korzystają z usług SEO. O tajnikach tej dziedziny rozmawiamy z Dawidem Kwiatkowskim.

Mówisz o sobie jako o prawdziwym pasjonacie SEO. Jak zaczęło się twoje hobby i co cię w tym tak zainteresowało?

Dawid Kwiatkowski: Od najmłodszych lat, odkąd tylko rodzice pozwalali mi korzystać z Internetu, stał się on moim konikiem. Oczywiście, na początku niewiele mogłem pojąć z mechanizmów rządzących siecią. Były one zresztą zupełnie inne niż dzisiaj. Później jednak, kiedy byłem już starszy zainteresowała mnie branża SEO i pozycjonowanie. Stało się to za sprawą pewnego wyczerpującego artykułu na ten temat zamieszczonego oczywiście w Internecie. W tamtych czasach, a miałem wtedy może siedemnaście lat, wiele czytałem. Po zorientowaniu się, na czym polega pozycjonowanie, sam zapragnąłem się nim zająć.

Teraz masz już własną firmę świadczącą usługi pozycjonerskie, a także inne z zakresu marketingu internetowego. Czy trudno było przekuć pasję w źródło zarobku?

DK: Oczywiście, na początku nie było łatwo. Kiedy zaczynałem zajmować się pozycjonowaniem, w ogóle nie myślałem o tym, że kiedyś będzie ono podstawą mojej działalności zawodowej. Po prostu traktowałem to jako hobby. Bardzo się cieszę, że obecnie mogę robić to, co kocham i jednocześnie utrzymywać się z tego. Wracając jednak do pytania, kiedy już uznałem, że można moją wiedzę „spieniężyć”, pojawiło się wiele przeszkód. Może nie było wtedy aż tylu usługodawców zajmujących się pozycjonowaniem, ilu jest teraz, ale z całą pewnością świadomość ludzi w tym temacie także nie była tak duża. Trzeba więc było nauczyć się pozyskiwać klientów, co dla mnie osobiście było największą trudnością. Ludzie są nieufni w stosunku do młodych ludzi i firm, więc zwłaszcza pierwszy rok działalności kosztował mnie sporo stresu. Później już było jednak łatwiej. Pojawiły się rekomendacje i wiedziałem, że zmierzam w dobrym kierunku.

Czy masz jakieś porady dla osób, które wahają się czy przeprowadzić pozycjonowanie?

DK: Mam radę, żeby przestały się wahać i czym prędzej zleciły pozycjonowanie fachowcom (śmiech). A tak serio, naprawdę w życiu nie warto zostawiać decyzji przypadkowi. Im więcej zrobi się dla swojej firmy, tym szybciej się ona rozwinie i przyniesie owoce zarówno dla właściciela, jak i innych ludzi. Pozycjonowanie jest ważne, bowiem dzięki niemu strona przedsiębiorstwa ma szansę stać się bardziej widoczną. Wówczas po prostu trafi na nią więcej potencjalnych zainteresowanych. Nie trudno się domyślić, jakie to może dać efekty. Oczywiście, żeby tak było, trzeba wybrać dobrą firmę pozycjonerską. Takich jednak obecnie na rynku nie brakuje. Dlatego wszyscy musimy się nieustannie rozwijać, aby nie pozostać w tyle za konkurencją.

Czy pozycjonowanie zawsze daje pożądane efekty?

DK: Cóż, nie zawsze. Jeśli jest nieodpowiednio prowadzone, zajmują się nim amatorzy, efekty mogą być wręcz odwrotne od zamierzonych. Może się okazać, że wyszukiwarka „ukara” stronę bardzo niską pozycją w wynikach wyszukiwania. Dlatego tak istotne jest, aby prowadzić te działania świadomie i nie zlecać ich amatorom. Poza tym, jeśli chcemy zająć się pozycjonowaniem samodzielnie, najpierw poczytajmy, przejdźmy jakiś kurs, a później sukcesywnie działajmy. Wtedy korzyści będą na pewno ogromne.

Profesjonalne usługi pozycjonowania

Bartłomiej Pabisiński SCYLA
30-504 Kraków, ul. Kalwaryjska 69 lok. 9
NIP: 738-214-64-32
Telefon: +48 534 155 955
Skype: Scylaseo
Gadu-Gadu: 54713402
E-mail: biuro@scyla.pl
WWW: http://scyla.pl