Jak sobie poradzić z awarią głośników?

speakers-geafeead0c_1280

Na początek należy wspomnieć o tym, że wybierając sprzęt audio do naszego domu lub mieszkania, niekiedy inwestujemy spore kwoty w tego typu rozwiązania. O ile możemy cieszyć się świetnym dźwiękiem, o tyle problem pojawia się w sytuacji, kiedy nasze głośniki nie działają poprawnie.

Na początek należy wspomnieć o tym, że wybierając sprzęt audio do naszego domu lub mieszkania, niekiedy inwestujemy spore kwoty w tego typu rozwiązania. O ile możemy cieszyć się świetnym dźwiękiem, o tyle problem pojawia się w sytuacji, kiedy nasze głośniki nie działają poprawnie. Domowe zestawy dzielą się na modele podłogowe i podstawkowe, które czasami nazywamy regałowymi. Jednak bez względu na ten podział niekiedy naprawa głośników była konieczna. By usystematyzować pewną wiedzę, warto wspomnieć o tym, że głośniki podłogowe nazywamy często kolumnami a te podstawkowe to po prostu monitory. Mimo tego, że wybieramy nowoczesne rozwiązania i decydujemy się na spore inwestycje, nie możemy mieć gwarancji, że będą to sprzęty długowieczne. Oczywiście ich użytkowanie zależy od wielu czynników, powinniśmy traktować i zgodnie z ich parametrami, a także serwisować. Jednak niekiedy naprawa głośników jest nieunikniona. W dzisiejszym tekście zastanowimy się, jakie usterki trafia ją się najczęściej. Co może spotkać nasze kolumny i monitory? Kiedy warto odwiedzić profesjonalny serwis? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Naprawa głośników, której dokonamy w serwisie

Wraz z biegiem czasu, gdy użytkujemy nasze kolumny głośnikowe, może dojść do przetarcia lub odklejania się fajnie ją. Tego typu usterka nie jest trudna do zwalczenia i jednocześnie nie ma wpływu na sprawność głośników czy jakości odtwarzanego dźwięku. Jednak dla osób, które cenią sobie Świetny wygląd kolumny, może być ona mocno irytująca. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy głośniki przez pewien czas przechowujemy w nie właściwe dla nich warunkach. Gdy trafia ją one na strych lub do piwnicy, wilgoć oraz chłód przyczyniają się do zniszczeń obudowy oraz membran i zwrotnic. Naprawa głośników w serwisie będzie polegała na usunięciu i zeszlifowaniu drewnianego forniru, a następnym ułożeniu nowego w kolorze zbliżonym do oryginału. Odświeżone w ten sposób kolumny będą prezentowały się zupełnie jak nowe. Niewłaściwe użytkowanie głośników i upływ czasu mogą doprowadzić także do pęknięcia i kruszenia się zawieszenia membran, czyli głośników właściwych. Usterki te mogą być dość kłopotliwe. Wtedy należy skorzystać z pomocy serwisu, gdzie naprawa głośników będzie przebiegała szybko poprzez wymianę zawieszenia membran. W ten sposób nasze głośniki będą jeszcze długo sprawne i nie warto inwestować w nowy sprzęt.

Z kolei z pękniętą membraną spotykamy się w starszych modelach, gdzie membrany były wykonywane z polipropylenu. Wtedy też również profesjonaliści w serwisie wymienią membrany na inne, zachowując odpowiednie właściwości naszych kolumn i monitorów. Istotne również jest to, by nie podejmować tego typu działania na własną rękę, gdyż szczególnie należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rozwiązania, bez pełni zastąpić oryginał.

Często usterką jest również to, że obserwujemy brak szczegółowości dźwięków. Niekiedy przyczyną jest tutaj usterka tweeterów. Przyczyną tego problemu może być wyżej wspomniane zbyt głośne słuchanie muzyki czy impuls, który został wysłany przez nie poprawnie działający wzmacniacz. Warto wiedzieć również o tym, że bez względu na to, czy w naszych kolumnach doszło do uszkodzenia jednego elementu, zawsze należy wymieniać je palmami. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że uda się zachować jednakowy dźwięk. Również wymianę tweeterów należy dokonywać w profesjonalnym serwisie. Tylko tam naprawa głośników będzie przebiegała prawidłowo, a również uda się sprawdzić, czy wysyłany dźwięk jest Dokładny i równy.

Naprawa głośników dotyczy również wgnieconych kopułek, co w przypadku większych uszkodzeń wypływa na niewyraźny dźwięk. W takiej sytuacji wymieniamy je na nowe.

Podsumowanie

Naprawa głośników i innych sprzętów elektronicznych ciągle bywa jeszcze dyskusyjna. Zastanawiamy się, czy są to działania opłacalne i kiedy tak naprawdę warto się na nie zdecydować. Kluczowe jest jednak to, by jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie nowego sprzętu, sięgać po pomoc do fachowców. Bezpłatna diagnoza naszego sprzętu może okazać się tutaj fundamentalna. Wtedy też poznamy ewentualne koszty naprawy i podejmiemy decyzję o tym, czy naprawa głośników będzie zasadna, czy być może musimy kupić nowe rozwiązania sprzętowe.