Pianka poliuretanowa – jak wykorzystać jej potencjał?

wall-186481_960_720

Wraz ze spadkiem kosztów energii i zasobów naturalnych, coraz więcej właścicieli domów zaczyna szukać alternatywnych rodzajów izolacji, aby chronić swoje domy. Jedną z tych opcji i jedną z najbardziej skutecznych jest izolacja z pianki poliuretanowej w sprayu. Jest często dodawana do gontów dachowych, sufitów, drzwi i ścian, jak również świetnie sprawdza się względem fundamentów, o czym możesz przeczytać tutaj https://dipam.pl/ocieplenie-fundamentow-pianka. Materiał ten jest ognioodporny, odporny na pleśń oraz przyjazny dla środowiska. Ponadto jest niezwykle trwały i łatwy w konfiguracji.

Pianka poliuretanowa o zamkniętych komórkach

Znana również jako izolacja ziarnista o zamkniętych komórkach – jest gęstą pianką nakładaną natryskowo, wykonaną z rozszerzonego poliuretanu, który jest następnie łączony z innymi produktami w celu wytworzenia pianki. Pianka jest następnie natryskiwana na szereg powierzchni, aby zaizolować nieregularne kształty i zapewnić barierę dla wilgoci. W przeciwieństwie do tradycyjnej izolacji jest elastyczna, jest kształtowana i formowana w obszarze o dowolnej wielkości, w którym wymagany jest przepływ powietrza. Spray jest również oferowany w różnych rozmiarach zamkniętych komórek, w tym małych kwadratowych płytkach, średnich kwadratowych płytkach i dużych prostokątnych płytkach.

Typowe zastosowanie izolacji z pianki poliuretanowej natryskowej pozostaje na niewentylowanych strychach i przejściach. Niewielkie ilości można zastosować w ścianach zewnętrznych i systemie dachowym nad niewentylowanymi poddaszami. Duże ilości można wykorzystać w konstrukcji stropu na poddaszu i w ścianach. Każdy obszar, który wymaga pokrycia, którego nie można uszczelnić podstawowymi materiałami izolacyjnymi, powinien zostać rozważony do zastosowania.

Niektórzy właściciele nieruchomości i wykonawcy robót budowlanych decydują się na stosowanie izolacji z pianki poliuretanowej w sprayu w miejscach, w których mogą być problemem wyniki zdrowotne. Na przykład niektórzy właściciele domów decydują się na użycie go w ścianach toalet i kabin prysznicowych, aby zmniejszyć kondensację i zwiększyć ruch powietrza. Oprócz minimalizowania kondensacji i poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, zapewnia również korzyści termiczne i dźwiękochłonne. Świetnie sprawdza się na strychach i w fundamentach dzięki temu, że izoluje wilgoć, co umożliwia efektywniejszą pracę systemów grzewczych i chłodniczych.
Produkt jest również niepalny.

Jak odpowiednio skorzystać z właściwości pianki poliuretanowej?

Przy określaniu odpowiedniego zastosowania izolacji z pianki poliuretanowej w sprayu należy wziąć pod uwagę wartość R produktu. Wartość R jest miarą odporności produktu na ciepło i zimno. Wysokie wartości R sugerują, że produkt będzie w stanie wytrzymać wysokie temperatury bez pęknięć lub wyboczenia. Niższe wartości pokazują, że materiał będzie rozszerzał się i kurczył podczas ogrzewania lub chłodzenia, co może powodować wyboczenia i pęknięcia, jeśli nie zostanie prawidłowo zainstalowany. Ogólnie rzecz biorąc, większe wartości R są potrzebne do pokryć dachowych, ścian i ram podłogowych, podczas gdy niższe wartości są zalecane dla opraw, drzwi i szafek.