Podróż do Krakowa z dzieckiem? Nie zapomnij o bezpieczeństwie w samochodzie!

cracow-71025_960_720

Wszyscy odgrywamy ważną rolę w upewnieniu się, że każda osoba w samochodzie bezpiecznie podróżuje, zapinając pasy bezpieczeństwa.

W Krakowie była organizowana już niejedna kampania dotycząca bezpieczeństwa w samochodzie, która zachęcała kierowców i pasażerów do tego, by w zabawny i interaktywny sposób zapamiętać o upewnieniu się o bezpieczeństwie dziecka przed wyruszeniem w podróż.

Obowiązki kierowcy

Dzieci muszą być przez cały czas unieruchomione podczas podróży samochodem, nawet podczas krótkiej podróży. Jako kierowca masz obowiązek upewnić się, że każde dziecko podróżujące samochodem jest odpowiednio zabezpieczone.

Dowiedz się o swoich obowiązkach wynikających z przepisów prawa na rządowej stronie internetowej.

W razie wypadku samochodowego foteliki samochodowe lub pasy Smart Kid Belt (tutaj Wyniki testów Smart Kid Belt) mogą zapobiec lub zmniejszyć obrażenia dziecka poprzez:

  • Zatrzymanie dziecka w samochodzie.
  • Kontakt z najsilniejszymi częściami ciała dziecka i rozłożenie sił zderzenia na dużym obszarze.
  • Pomagając ciału bezpiecznie spowolnić.
  • Chroniąc części ciała – od głowy, do szyi i rdzenia kręgowego.

Aby to stało się faktem niezmiernie ważne jest prawidłowe instalowanie fotelika bądź pasa samochodowego dziecka. W odróżnieniu do pasów Smart Kid Belt foteliki samochodowe mogą być trudne do zainstalowania – nie wszyscy mają rację, a to może mieć wpływ na zdolność dziecka do ochrony dziecka w wypadku samochodowym.

Warto porozmawiać z technikiem – specjalistą, który zna się na tym temacie najbardziej. Technicy zajmujący się urządzeniami przytrzymującymi dla dzieci mogą udzielić porady na temat rodzaju używanego fotelika samochodowego. Posiadają praktyczną wiedzę na temat prawidłowego dopasowania fotelika samochodowego do samochodu i pokażą Ci, jak to zrobić.

Technicy urządzeń przytrzymujących dla dzieci są dostępni w całym kraju, aby pomóc Ci wybrać, zainstalować i używać fotelików i pasów samochodowych w bezpieczny sposób. Warto skorzystać z ich pomocy!

Znajdź technika w swojej okolicy lub skontaktuj się ze specjalistą od fotelików samochodowych.

Jak być pewnym fotelika/pasa samochodowego?

Sprawdź rozmiar siedziska! Upewnij się, że Twoje dziecko w wieku poniżej 7 lat jest właściwie unieruchomione w zatwierdzonym foteliku samochodowym odpowiednim dla jego wieku i wzrostu (waga / wzrost).

Dzieci przerosły swój fotelik samochodowy, gdy przekroczyły zalecane przez producenta ograniczenia dotyczące wzrostu / masy ciała. Konkretny rodzaj fotelika, którego potrzebujesz, zależy od wieku i wielkości Twojego dziecka i musi pasować do Twojego samochodu.

Zaleca się, aby dzieci przebywały na tylnym siedzeniu samochodu tak długo, jak to możliwe lub do momentu, aż osiągną najwyższą dopuszczalną masę lub wysokość fotelika.

Gdy masz pewność co do tej kwestii potem przychodzi czas na to, by prawidłowo zamocować pas bezpieczeństwa. Upewnij się, że pas bezpieczeństwa przechodzi przez wszystkie prawidłowe prowadnice fotelika samochodowego.

Fotelik samochodowy powinien spoczywać mocno na siedzeniu, przy niewielkim ruchu lub bez ruchu. Po zainstalowaniu nie powinien przesuwać się o więcej niż 2,5 cm w dowolnym kierunku.