Po jakich studiach można mieć zapewniony zawód?

adult-doctor-girl-355934

Pytanie dotyczące przyszłości i gwarantu zatrudnienia po studiach zadaje sobie niemal każdy student. Wszakże nie po to wiele osób spędzało niemal pół dekady na nauce czegoś, co nie daje podstaw zawodowych.

Jakie studia zapewniają zawód?

Studia mają nas zaznajamiać z teoretycznymi i praktycznymi aspektami danej dziedziny. Służą pogłębianiu wiedzy na dany temat, lecz w żadnym wypadku nie gwarantują zawodu. Po ukończeniu studiów otrzymujemy wszakże dyplom poświadczający naszą wiedzę, lecz nie umiejętności. Te nabędziemy dopiero w pracy, w której wielu pracodawców paradoksalnie ich wymaga.

Czy studia marnują życie?

Na przestrzeni wielu artykułów o odnoszeniu sukcesu w danej branży można mnożyć przykłady ludzi, którzy zbili majątek nie mając ukończonych studiów. Niemniej, nie oznacza to, że absolwenci uczelni wyższych również tego nie mogą robić. Co więcej, okres studiów to doskonały czas na pogłębianie wiedzy z dziedzin, które nas interesują. Ponadto, dzięki studiom możemy zawrzeć wiele ciekawych znajomości. Nawet jeśli nie zaprocentują one założeniem rentownej spółki, to z pewnością wzbogacą nas wewnętrznie.

Czy studia przeszkadzają w zdobyciu pracy?

Wśród ofert pracy zamieszczanych w Internecie (m.in. na portalu Pracuj.pl) bardzo często wymaga się od potencjalnych kandydatów na dane stanowisko wieloletniego doświadczenia. Wiele osób po studiach może w tym momencie złorzeczyć sobie w duchu, że zmarnowali czas, podczas gdy mogli zdobywać przez te lata doświadczenie. Warto jednak zrobić sobie rachunek sumienia i przypomnieć, dlaczego akurat ten, a nie inny kierunek wybraliśmy. Następnie można podążyć w kierunku pokrewnym lub bardziej zorientowanym na potrzeby rynku. Przykład może stanowić student dziennikarstwa, który podczas studiów na jednym z przedmiotów zafascynował się pracą na oprogramowaniu do obróbki filmowej. Od tej pory jego nową pasją i sposobem na życie stało się montowanie filmów wideo na zlecenie.