Pellet drzewny pozyskiwany z odpadów drzewnych należy bezsprzecznie do najczęściej spotykanego i kupowanego rodzaju pelletu.Cechuje się bardzo wysoką wartością energetyczną.
Choć na pierwszy rzut oka wybór właściwego pelletu może wydawać się kwestią drugorzędną to jednak po zagłębieniu się w tę tematykę dojdziemy do wniosku, że to właśnie zakup odpowiedniego rodzaju pelletu drzewnego może mieć znaczący wpływ na właściwe ogrzanie budynku mieszkalnego. Warto się zatem przekonać czym się kierować podczas wyboru i zakupu pelletu drzewnego przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego.
Pellet drzewny produkowany jest zarówno z odpadów pochodzących z drzew iglastych jak i drzew liściastych. Pellet z drzew iglastych wykazuje nieco lepsze parametry. Co prawda przed obróbką drzewo liściaste ma lepsze parametry opałowe od drzew iglastych jednak w czasie procesu prasowania i granulacji zmienia swoją gęstość co wpływa niekorzystnie na wartość opałową pelletu. Ponadto pellet iglasty dzięki związkom żywiczym lepiej się rozpala i posiada lepsze parametry energetyczne. Pellety iglaste charakteryzują się też wyższą kalorycznością (opisującą wartość energetyczną produktu), która potrafi sięgnąć nawet 5kWh z kilograma produktu.
Podkreślić należy, że pellet drzewny aby mógł zostać zaliczony do opału dobrej jakości musi być pozbawiony jakichkolwiek sztucznych dodatków sklejających, które są odpowiedzialne za tworzenie granulatu. Co istotne przy produkcji pelletu drzewnego nie wykorzystuje się całych drzew lecz jedynie pozostałości, które do tej pory nie były w żaden sposób zagospodarowane ani też wykorzystywane. Taki sposób produkcji pelletu drzewnego jest niebywałą zaletą tego opału i stanowi rozwiązanie niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego. Wysokiej jakości pellet drzewny jest również pozbawiony zanieczyszczeń mineralnych i chemicznych, dzięki czemu jego spalanie emituje minimalną ilość dwutlenku węgla do atmosfery. Niezwykle istotne jest też to aby pellet drzewny (liściasty lub iglasty) nie miał w swoim składzie żadnych sztucznych dodatków ani naturalnych zanieczyszczeń w postaci krzemionki, czyli tzw.potocznego “piachu”.
Najogólniej rzecz ujmując chcąc nabyć pellet drzewny dobrej jakości przy dokonaniem zakupu należy zwrócić uwagę na następujące parametry produktu:
- na opakowaniu produktu musi zostać umieszczony certyfikat jakości EN Plus A1 albo DIN Plus w postaci numeru i znaku graficznego
- kawałki dobrej jakości pelletu powinny być regularnej wielkości (najlepiej do 40 mm)
- maksymalna zawartość wody powinna wynosić do 10%
- produkt powinien być pozbawiony sztucznych składników – pellet z dodatkiem tych składników po zanurzeniu w wodzie najczęściej nie rozpadnie się zaś pellet pozbawiony sztucznych
- dodatków już po kilku minutach powinien zacząć się rozpadać
- dobrej jakości pellet drzewny nie powinien pływać na wodzie, lecz tonąć w wodzie ulegając powolnemu rozpadowi
- brak porowatości a struktura pelletu powinna być zbita
- podczas procesu spalania dobrej jakości pelletu powinno się wyczuwać jedynie zapach drewna bez jakiejkolwiek chemicznej woni.
Polecamy:
– Czym są laminaty i kiedy je wykorzystać?