Od projektu po optymalizację – wykorzystaj potencjał przestrzeni magazynu!

pexels-tiger-lily-4483608

Dobre zarządzanie magazynem opiera się na wielu czynnikach, ale zdecydowanie najważniejszym jest wydajność. Bez uproszczonej i odchudzonej organizacji i procesu produkcyjnego ma to wpływ na operacje magazynowe, koszty, personel i wydajność firmy.

W tym artykule wyjaśnimy krytyczne czynniki związane z wydajnością magazynu, począwszy od optymalizacji przestrzeni, poprzez projekt magazynu po poprawę dokładności kompletacji. Jeśli Twój magazyn nie jest w stanie obsłużyć zwiększonego popytu, sortowania i dostarczania zamówień, możesz ponieść znaczne straty ekonomiczne i podważyć satysfakcję klientów, co wiąże się z ryzykiem utraty klientów.

Zoptymalizuj powierzchnię magazynową

Czy wiesz, ile metrów kwadratowych zajmuje magazyn, który ma nadążyć za znaczącym globalnym rozwojem e-commerce? Około 300 milionów metrów kwadratowych.
Oczywiście wszyscy wiemy, jak drogie jest pozyskanie nowej powierzchni i przeprowadzka do większego magazynu. Istnieje jednak inne rozwiązanie: firmy mogą optymalizować przestrzeń, która jest już dostępna. Jak to?

Mała wskazówka: myśl pionowo

Nie wielkość magazynu ma znaczenie, ale sposób wykorzystania przestrzeni i zasobów. Aby zoptymalizować przestrzeń, a tym samym zwiększyć pojemność, zacznij od tych 4 kroków:

  • Zidentyfikuj przestrzeń, która nie jest w pełni wykorzystana.

  • Przechowuj przedmioty zgodnie z ich rozmiarem.

  • Zmniejsz szerokość korytarzy między regałami półkowymi.

  • Usuń przestarzałe zapasy.

Dzięki strategicznemu układowi można uniknąć ciasnych przestrzeni, wąskich gardeł i nieefektywnego przechowywania. Mogą w tym pomóc automatyczne systemy pionowego składowania – w pełni zautomatyzowane systemy pionowego składowania, które zajmują niewiele miejsca, ponieważ wykorzystują dostępną przestrzeń aż do sufitu.

Systemy przechowywania mogą zmniejszyć Twoją powierzchnię nawet o 90%. Wysokość można zmieniać i regulować, dodając lub usuwając moduły, dzięki modułowej konstrukcji maszyn. W przypadku konieczności przeniesienia ich w inne miejsce, nawet w inne miejsce, systemy składowania można szybko dostosować do nowych wymagań dotyczących wysokości.

Popraw dokładność operacji magazynowych

Dokładność jest najważniejsza we wszystkich operacjach, ale niektóre z nich naprawdę wymagają szczególnej uwagi, ponieważ wykonane w pośpiechu mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, nawet utraty obrotów.

Jednym z przykładów z pewnością są zapasy, które, jeśli nie są właściwie zarządzane, mogą prowadzić do opóźnień w produkcji i wysyłce, zagubionych artykułów, przedłużających się przestojów i ostatecznie strat ekonomicznych. Jeśli Twój teoretyczny zapas nie odpowiada zapasowi fizycznemu, zamówienia oczekujące mogą wzrosnąć, a produkcja może zostać wstrzymana ze szkodą dla reputacji firmy.

Produktywność personelu odgrywa kluczową rolę w rentowności biznesu. Dlatego tak istotna jest modernizacja metod i procedur oraz doskonalenie zarówno procesów, jak i środowiska pracy.

Automatyzacja magazynu może wyeliminować powtarzalne zadania, dając personelowi możliwość skupienia się na bardziej „użytecznych” zadaniach.

Termowizja myśliwska – co to takiego?