Opłaty celno-podatkowe za towar zakupiony poza UE

pexels-photo-264771

Coraz częściej decydujemy się na zakup rzeczy za granicą przy pośrednictwie internetu. Zdarza się, że nie zdajemy sobie jednak sprawy, że każda przesyłka zagraniczna podlega kontroli celnej, jeszcze zanim trafi do adresata. W praktyce oznacza to, że pod uwagę musimy wziąć dodatkowe opłaty, zwłaszcza w postaci cła oraz podatku VAT. Istnieją jednak pewne wyjątki, które zwalniają nas z ich poniesienia. Kiedy zatem musimy ponieść dodatkowy koszt decydując się na towar zakupiony poza granicami naszego kraju?

Cło – definicja i rodzaje

Cło jest specjalną opłatą, nałożoną przez państwo, która odnosi się bezpośrednio do wywozu, a także przewozu towarów. W tym miejscu warto jednak dodać, że nie dotyczy ona osób przewożących produkty za granicę czy zajmujących się tranzytem. Dodać należy jednocześnie, że wyróżniany cło ochronne, ekspansywne oraz fiskalne. Zadaniem cła ochronnego jest zabezpieczenie państwowej produkcji przed konkurencją zagraniczną. Cło ekspansywne ma zaś za zadanie utrzymać odpowiednie ceny na rynku wewnętrznym, a fiskalne zapewnić dochody państwu.

Kto dokonuje zgłoszenia celnego?

Zgłoszenie celne leży zazwyczaj po stronie firmy kurierskiej, która ma dostarczyć nam towar. Wysokość podatków zostanie na nas przerzucona dopiero w momencie odebrania przesyłki. Jest to rozwiązanie najbardziej wygodne pod względem formalności. Musimy przy tym wiedzieć, że cło oraz podatek VAT naliczane są od wartości towaru, która zostaje powiększona o koszt transportu. Jeżeli więc sprzedawca uwzględni na fakturze, że podana cena zawiera już wszystkie koszty, to możemy nieco zaoszczędzić. Co więcej, normą są kontrole wyrywkowe, co oznacza, że nasza paczka może zostać poddana sprawdzeniu.

Towary nie podlegające ocleniu

Nie za każdy towar musi zapłacić cło. Są bowiem towary całkowicie zwolnione od należności celno-podatkowych. Wśród nich wymienia się m.in. towary przewożone w wyniki zawarcia związku małżeńskiego, towary przewożone dla organizacji charytatywnych czy dla użytku dla osób niepełnosprawnych. To jednak nie wszystko. Cła nie zapłacimy także ze towary przywożone do badań, aparaturę medyczną, materiały dydaktyczne oraz z powodu przeniesienia działalności gospodarczej. Ocleniu nie polegają jednocześnie towary przewożone jako mienie osobiste.

W jaki sposób nadać paczkę za granicę?

Do tego celu najlepiej wykorzystać platformę wysyłkową: https://www.epaka.pl/przesylki-zagraniczne/A. Umożliwia ona wysyłanie paczek na terytorium kraju, jak i do dowolnego kraju za granicą. Wspomnieć trzeba, że współpracuje ona z najlepszymi firmami kurierskimi.

Podczas realizacji zakupów online, należy mieć na uwadze fakt, że zobowiązani będziemy ponieść dodatkowe opłaty. Dopiero na tej podstawie musimy się zastanowić czy dana transakcja będzie dla nas opłacalna. Jeżeli różnica wynosi tylko kilkanaście złotych w stosunku do produktów z rynku lokalnego, to wybór będzie oczywisty.