Na badania okresowe pracownicy dostają skierowanie raz na dwa lata. Warto się na nie wybrać jak najszybciej, gdyż pozwalają na szybką ocenę stanu zdrowia, a także na zdiagnozowanie ewentualnych problemów ze wzrokiem. Gdy już będziemy u okulisty, warto maksymalnie wykorzystać dostępny nam czas i zadać lekarzowi kilka istotnych pytań.
1. Czy warto nosić okulary do komputera?
Osoby, które pracują przy komputerze, często uważają, że nie potrzebują okularów, skoro nie mają żadnych problemów ze wzrokiem. Jednak wiele godzin, jakie przed monitorem spędzamy każdego dnia, może bardzo negatywnie wpływać na kondycję naszych oczu. Warto więc mieć okulary ochronne ze specjalnymi filtrami, które chronią gałkę oczną przed światłem niebieskim. W nadmiarze jest ono wyjątkowo szkodliwe dla oczu i może powodować wiele chorób oczu.
2. Skąd się biorą zbyt suche oczy?
To pytanie, które pacjenci często zadają okulistom. Cierpią na zespół suchego oka, który jest mało komfortowy i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Suche oczy mogą być efektem zbyt długiej pracy przy komputerze, zmęczenia oczu, mogą również zwiastować wiele poważnych chorób. Warto więc poddać się dokładnej diagnostyce wzroku, co pozwoli na wykrycie ewentualnych dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
3. Czy małą wadę wzroku trzeba korygować?
Wiele osób ma bardzo niewielką wadę wzroku na poziomie na przykład -0,5 dioptrii. W porównaniu to poważnych wad widzenia jest to niemal znikome zaburzenie, jednak mające wpływ na to, jak widzimy. Osoby z malutką wadą wzroku często nie chcą nosić okularów, bo uważają, że wtedy oczy się przyzwyczają i nie będą nic widzieć bez korekcji. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Dzięki okularom można zatrzymać postępującą wadę wzroku na niewielkim poziomie. Korygowana wada nie będzie się pogłębiać.
4. Co lepsze – okulary czy soczewki?
Osoby, które muszą korygować wadę wzroku, często zastanawiają się, czy wybrać okulary czy szkła kontaktowe? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Okulary są wygodne, można je w każdej chwili zdjąć, mogą jednak utrudniać na przykład aktywność fizyczną. Szkła kontaktowe czasem natomiast powodują podrażnienia lub wpływają na wysychanie oczu. Jeśli jednak będą dobrze dobrane, można w nich bardzo bezproblemowo funkcjonować na co dzień. Gdy interesują nas soczewki warszawa, warto korzystać z oferty dobrych salonów optycznych, które oferują ogromny wybór soczewek. Na pewno każdy znajdzie coś na miarę swoich indywidualnych potrzeb.
5. Kiedy warto pójść na laserową korekcję wzroku?
To pytanie zadają zwykle osoby, które mają już okulary lub soczewki, ale ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest dla nich w stu procentach komfortowe. Alternatywą dla mechanicznych form korekcji wzroku jest zabieg laserowy, który pozwala pacjentom przywrócić prawidłowe widzenie. Zanim jednak zabieg się odbędzie, konieczne są szczegółowe konsultacje okulistyczne, sporo jest bowiem przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.