Okulary vs. soczewki kontaktowe – wojna bez rozstrzygnięcia?

woman-3238099_960_720

Bitwa pomiędzy soczewkami kontaktowymi a okularami może wydawać się nową koncepcją. Poszperaj w internecie, a znajdziesz mnóstwo pytań na temat zalet i wad obu. Mówiąc najprościej, niektórzy ludzie wolą okulary i nie widzą korzyści w soczewkach.

Podczas gdy inni odkrywają wielką wygodę dzięki soczewkom kontaktowym takim jak https://www.koloroweoko.pl/pl/p/Soczewki-kontaktowe-jednodniowe-10-szt./64 lub uważają, że wyglądają w nich atrakcyjniej.

Jednak bitwa rozpoczęła się w latach 80. XIX wieku, kiedy wynaleziono kontakty! Nie, to nie jest literówka! Pomimo wielu przeszkód i niepopularności na początku, wynalazcy utrzymywali się. Uważali, że warto walczyć między soczewkami kontaktowymi a okularami ….

Początki okularów

Kiedy po raz pierwszy wymyślono okulary, były one dostępne tylko dla dalekowzroczności. Tak, racja. Gdybyś był wtedy krótkowzroczny, para wypukłych okularów nie byłaby dobra dla Ciebie. Wypukły był jedynym materiałem dostępnym do produkcji okularów w tym czasie. Starsi uczeni używali soczewek wypukłych do powiększania druku do czytania i pisania.

Natomiast wklęsłe soczewki krótkowzroczności nie zostały wynalezione dużo później. Nie było to nic wielkiego, ponieważ większość osób zauważyła swoje upośledzenie wzroku tylko w starszym wieku, dzięki warunkom związanym z wiekiem. Starczowzroczność jest przykładem takiego stanu, który może pojawić się po 40 roku życia. Bliskie rzeczy zaczynają wyglądać na rozmyte z powodu naszego naturalnego procesu starzenia.

Z historii soczewek…

Soczewki kontaktowe są popularną alternatywą dla okularów korekcyjnych. Doskonale nadają się do noszenia podczas uprawiania sportu lub do celów kosmetycznych. Podobnie jak okulary, soczewki kontaktowe poprawiają błąd refrakcji. Błąd refrakcji odnosi się do zmiany kształtu oka, która powoduje rozmazane widzenie.

Pierwsza para kontaktów pasowała do pary ludzkich oczu pod koniec XIX wieku. Ponieważ jednak był wykonany z dmuchanego szkła i całkowicie zakrył gałkę oczną, noszenie było bardzo bolesne. Co gorsza, było szkodliwe dla oczu. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do innych organów ciała, oczy otrzymują tlen bezpośrednio z powietrza. Dlatego zakrywanie oczu gałkami szklanymi jest w istocie duszeniem ich.

Jednak pomimo niepopularności wynalazcy upierali się i próbowali wielu odmian pierwszej duszącej soczewki oka. Na szczęście pojawienie się plastiku doprowadziło do kontaktów w latach 40., które były znacznie łatwiejsze do noszenia. Jednak od tamtej pory przeszliśmy długą drogę! Po wprowadzeniu miękkich soczewek kontaktowych na początku lat 70. komfort i wygoda z każdym rokiem ulegają poprawie.

Zalety i wady soczewek kontaktowych a okulary

Przy podejmowaniu decyzji, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia, najlepiej jest pamiętać, że żaden z nich nie jest lepszy od drugiego. Każdy z nich oferuje własny zestaw zalet i wad. To do Ciebie należy decyzja, który bardziej pasuje do Twojego stylu życia, estetyki i budżetu. Przy ocenie soczewek kontaktowych a okularów, rozważ wygodę każdej opcji.