Ograniczenie ruchu w centrum Krakowa – czy dojdzie do skutku?

taxi

Przypomnijmy, pod koniec 2017 roku urzędnicy planują wprowadzić spore zmiany w obrębie centrum Krakowa. Przede wszystkim ma się zwiększyć liczba ulic jednokierunkowych. Ponadto chodzi o likwidację części miejsc parkingowych czy wprowadzenie zielonych strefy, do których wjazd będą mieli tylko mieszkańcy. Te działania mają zmniejszyć ruch samochodowy o około 10%. W zamian przez centrum częściej kursować będzie komunikacja miejska.

Planowane zmiany są duże. Po pierwsze, dotychczasowe strefy: A, B i C zastąpią strefy: złota, srebrna i zielona. Złota to obręb Rynku Głównego oraz przyległe ulice. Tutaj wjazd będzie możliwy tylko od 22.00 do 10.00 – dla dostawców oraz mieszkańców. Strefa srebrna to bardziej oddalone od Rynku ulice, ale znajdujące się w obrębie Plant. Tutaj wjazd będzie dla mieszkańców, gości hotelowych oraz służb, a dostawy będą odbywać się od 18.00 do 12.00.

Najwięcej zmian będzie w strefie zielonej, sięgającej do Alej Trzech Wieszczów. Tutaj do ruchu samochodowego mają być dopuszczone tylko główne ulice, przy których znajdują się urzędy i sklepy, po pozostałych będą mogli poruszać się tylko mieszkańcy z identyfikatorami. Zwiększyć ma się także liczba jednokierunkowych ulic. Między innymi chodzi o ulice: Piłsudskiego, Straszewskiego i świętego Filipa.