Oczekiwania pracodawcy podczas rozmowy o pracę – czego możesz spodziewać się w Krakowie?

man-791049_640

Szukasz pracy w Krakowie? Zdecydowanie masz łatwiejsze zadanie niż osoby, które poszukują zatrudnienia w mniejszych miejscowościach. Stolica Małopolski jest ogromnym i bardzo rozbudowanym rynkiem pracy, dzięki czemu stabilne i dobre zatrudnienie bez problemu powinni znaleźć zarówno doświadczeni specjaliści z różnych branż, jak i osoby bez większego doświadczenia, które dopiero zaczynają swoje zawodowe życie.

Poszukiwania pracy w Krakowie warto rozpocząć od zapoznania się z lokalnym rynkiem pracy, największymi firmami, a także zapotrzebowaniem pracodawców. Pod tym względem praca w Krakowie (zobacz na oferty z Krakowa)  może się nieco różnić od ofert w innych regionach kraju. Kraków to zarówno rozwijający się wielki biznes, jak i mniejsze firmy, które dopiero od niedawna są na rynku. Można szukać zatrudnienia zarówno w pracy biurowej, jak i w wielu branżach, gdzie ważne są konkretne, precyzyjne umiejętności. Bez względu na rodzaj zatrudnienia, jaki nas interesuje, najczęściej nie unikniemy rozmowy kwalifikacyjnej, która jest kolejnym etapem poszukiwania pracy nie tylko w Krakowie, ale również w każdym innym miejscu.

O co zapyta pracodawca na rozmowie?

Na rozmowie o pracę pracodawca przede wszystkim będzie pytał o wszystkie kwestie, jakie znajdzie w naszym CV. Warto więc pamiętać, by nie kłamać ani nie ubarwiać rzeczywistości i nie przypisywać sobie kwalifikacji czy umiejętności, których tak naprawdę nie mamy. Jest to bowiem dosyć łatwe do sprawdzenia. Pracodawca będzie również pytał o nasze umiejętności pracy w zespole, kwestie związane z terminami wykonywania prac, a także o to, czy będziemy skłonni do wyjazdów służbowych. W wielu firmach wykonywanie obowiązków zawodowych związane jest z częstymi służbowymi wyjazdami zarówno w różne regiony Polski, jak i za granicę. Choć pracodawca nie powinien dyskryminować osób, które nie są mobilne czy nie chcą wyjeżdżać na wyjazdy służbowe, w rzeczywistości bywa różnie. Jeśli firma szuka mobilnych handlowców, raczej nie będzie skłonna do zatrudnienia osób, które wolą pracę za biurkiem w siedzibie firmy.

Pytanie o kwestie finansowe

W wielu firmach na rozmowach kwalifikacyjnych możemy spotkać się też z pytaniem pracodawcy, jakie są nasze oczekiwania finansowe. W rzeczywistości jednak takie pytania nie powinny padać, to pracodawca powinien poinformować pracownika, jakie będą stawki na danym stanowisku. Często jednak podczas rekrutacji pada pytane o zarobki. Firmy w ten sposób szukają po prostu osób, które będą w stanie pracować za jak najniższą kwotę. Jeśli więc spotkamy się z takim pytaniem na rozmowie o pracę, można praktycznie od razu pożegnać się i zacząć rozglądać za innym zatrudnieniem. Najczęściej bowiem pracę w takiej firmie otrzyma osoba, która będzie gotowa do pracy za jak najmniej. A to raczej nie świadczy dobrze o danej firmie i panujących w niej zasadach finansowych.

Sprawdź również:
W jaki sposób nie stracić zbyt dużo czasu na szukaniu pracy?
Efektywne szukanie pracy – radzimy jak szybko znaleźć zatrudnienie
Jak znaleźć dobrą pracę, czyli kilka porad dla osób poszukujących zatrudnienia