Prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie – jak wygląda to w Krakowie?

deborah-cortelazzi-gREquCUXQLI-unsplash

Krakowski rynek mieszkań na wynajem jest wyjątkowo rozbudowany. Coś dla siebie znajdą na nim zarówno rodziny z dziećmi, single, studenci, a także przedsiębiorcy, którzy szukają lokalu pod prowadzoną działalność gospodarczą. Znalezienie odpowiedniego mieszkania nie zawsze jest szybkie i bezproblemowe. Dlatego warto najpierw spędzić nieco czasu na rozglądaniu się w ofertach zarówno biur nieruchomości, jak i ofert prywatnych na branżowych portalach ogłoszeniowych.

Mieszkania do wynajęcia w Krakowie są zdecydowanie droższe niż mieszkania do wynajęcia Giżycko czy w innych mniejszych miejscowościach. Za wynajem nawet niewielkiej kawalerki w centrum miasta trzeba zapłacić naprawdę sporo. Im dalej od centrum, tym ceny są zdecydowanie niższe. Nie jest to jednak dobra lokalizacja dla osób, które w centrum pracują się lub uczą. Wybór jest natomiast wyjątkowo spory, jeśli chodzi o oferty. Podczas gdy w niewielkim mieście trudno jest znaleźć mieszkanie spełniające oczekiwania, w Krakowie mamy do dyspozycji tysiące ofert. Są one na tyle zróżnicowane, że każdy poszukujący mieszkania na wynajem z pewnością znajdzie coś na miarę swoich potrzeb i oczekiwań.

Prawa i obowiązki na wynajmie

kazo.pl Prawa i obowiązki najemcy są ściśle określone w umowie, jaka podpisywana jest z właścicielem mieszkania. Może to być umowa na czas nieokreślony lub umowa na najem okazjonalny, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli nieruchomości. W każdej umowie muszą znaleźć się wszystkie obowiązki, jakie ma najemca wobec lokalu, a więc informacje na temat użytkowania, prowadzenia drobnych prac remontowych, utrzymania mieszkania w odpowiednim standardzie. Najemca ma również różnego rodzaju prawa, o których czasem właściciele mieszkań zapominają. Ma między innymi prawo do tego, by to właściciel mieszkania pokrył koszty sporych remontów, jeśli są one efektem pojawiających się usterek. Najemca nie musi ponosić kosztów uszkodzeń, które pojawiają się z wyniku kiepskiej konstrukcji budynku czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Zanim podpiszemy umowę, zawsze warto bardzo dokładnie się z nią zapoznać. Wiele problemów, jakie pojawiają się na etapie eksploatowania mieszkania, można bowiem uniknąć, jeśli się uważnie czyta umowy i wszystkie związane z nimi aneksy.

A może biuro nieruchomości?

Jeśli szukamy mieszkania w Krakowie, ale jednocześnie nie za bardzo wiemy, jak w gąszczu różnych ofert znaleźć tę odpowiednią dla siebie, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z oferty dobrych i renomowanych biur nieruchomości. To także sprawdzona opcja w przypadku osób, które na odległość szukają mieszkania w Krakowie i nie są w stanie obejrzeć wszystkich wybranych lokalizacji. Pracownicy biura nieruchomości zajmują się wyszukiwaniem odpowiednich ofert, załatwianiem wszystkich formalności, podpisywaniem umów. Korzystając z biura nieruchomości możemy mieć pewność, że wszystkie kwestie formalne będą załatwione zgodnie z obowiązującymi przepisami.