Nietypowe ozdoby w naszych ogrodach – zrób to sam!

rose-2721846_640

Aranżacja ogrodu to spore wyzwanie, które wymaga dokładnego planu i dbałości o wszystkie szczegóły. Ogród jest bowiem dodatkową przestrzenią dla mieszkańców, a jednocześnie przyciąga spojrzenia osób z zewnątrz. Warto zadbać o to, by łączył w sobie elegancję, niepowtarzalny wygląd z funkcjonalnością i komfortem użytkowania.

Planując aranżację ogrodu trzeba zadbać o to, by pasował wizualnie do stylistyki naszego domu, a także do innych elementów znajdujących się na posesji. Rodzaj aranżacji i uporządkowania przestrzeni w dużym stopniu zależy również od tego, ile mamy powierzchni do dyspozycji. W niewielkich ogrodach możemy jedynie pokusić się o wysianie dużego trawnika, a także stworzenie miejsca na grilla czy do wypoczynku w ogrodzie. Im większa jest dostępna przestrzeń, tym więcej możemy postawić ciekawych rozwiązań i dekoracji, które będą prawdziwą ozdobą terenu zielonego.

Mała architektura ogrodowa

Świetną opcją w każdym ogrodzie są elementy małej architektury, najlepiej takie, które stylistycznie i kolorystycznie nawiązują do budynku lub chociaż do siebie nawzajem. W ogrodzie na pewno przyda się choćby niewielka altana do letniego wypoczynku, miejsce na meble wypoczynkowe, pergole na pnącą roślinność, a także różnego rodzaju dekoracje. Świetnie wyglądają różne ogrodowe figurki, a także betonowe donice czy gazony joniec, które można wykorzystać do sadzenia kwiatów, ale również jako ciekawe dekoracje. Planując aranżację ogrodu warto zadbać o to, by była dobrze przemyślana i nie przesadzona. Bardzo często właściciele ogrodów chcą do nich wstawiać dosłownie wszystko, co znajdują w sklepach i centrach ogrodniczych. Czasem efekty takich działań możemy zobaczyć na własne oczy – ogrody są pełne chaosu, przeładowane, niezaplanowane i prezentują się niezbyt dobrze. Wszelkie dekoracje i dodatki powinny podkreślać charakter ogrodu, ale dawać pole do popisu przede wszystkim roślinności. Jeśli dodatków i akcesoriów jest zbyt wiele, mogą one przytłaczać to, co w ogrodzie jest najważniejsze.

Warto skorzystać z usług profesjonalisty

Jeśli mamy do zaaranżowania spory teren zielony wokół domu, a nie mamy na niego jakiegoś konkretnego planu, warto w tej kwestii skorzystać z usług architekta krajobrazu czy specjalisty, który zajmuje się projektowaniem ogrodów. Fachowiec weźmie pod uwagę zarówno nasze potrzeby, jak i możliwości, które daje nasz ogród. Dopasuje roślinność do rodzaju gleby i ukształtowania terenu, a cały ogród podzieli na różne strefy użytkowe w zależności od potrzeb mieszkańców. Innych rozwiązań ogrodowych potrzebują przecież rodziny z małymi dziećmi, a innych osoby starsze, dla których zieleń jest przestrzenią do relaksu i wypoczynku. Wybierając usługi fachowców od ogrodów możemy mieć również pewność, że wszystkie elementy w ogrodzie – roślinność, meble, elementy małej architektury – będą do siebie idealnie dopasowane i przemyślane z dbałością o najdrobniejsze detale. Profesjonalnie zaprojektowany ogród będzie cieszył oczy, zdobił okolice i zapewni idealne miejsce do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.