Nieodpowiedni dobór igieł i jakie problemy mogą z tego wynikać

igły do szycia

Igła do szycia jest podstawowym elementem do szycia tkanin i odzieży. Istnieją dwa rodzaje igieł do szycia, jedna do szycia ręcznego, a druga – do maszyny do szycia. Główną różnicą między tymi dwoma jest lokalizacja „oka”.

Igła ręczna ma oko na tylnym końcu igły i ta igła przeciąga nić przez materiał. Igła maszynowa ma oko z przodu i igła ta przepycha nić przez materiał. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj ten artykuł do końca, jak również zachęcamy do zajrzenia na stronę: https://crocogo.pl/product/igly-do-szycia/.

Igły występują w różnych rozmiarach. Są wykonane w celu dopasowania do konkretnej marki i modelu każdej maszyny do szycia. Rozmiar igły powinien być zgodny z wagą, grubością i rodzajem materiału.

Igły są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, a wybór rozmiaru zależy od kombinacji tkaniny i nici, które mają być szyte. Właściwy rozmiar ma zasadnicze znaczenie dla dobrej wydajności szycia, ale ponieważ tkaniny stają się drobniejsze, a w wielu przypadkach gęstsze, istnieje zapotrzebowanie na igły i nici, które można z powodzeniem stosować w mniejszych rozmiarach.

Problemy z niedopasowaniem igieł

W maszynie do szycia igły występują następujące problemy… Jeśli igła jest zbyt mała dla nici, nić nie przejdzie swobodnie przez oko i nie będzie pasować odpowiednio do długiego rowka, co spowoduje nadmierne ścieranie. Może to prowadzić do kosztownego zerwania nici podczas produkcji, ponieważ operator maszyny musi przerwać, aby ponownie nawlec igłę, a być może także usunąć część szwów, aby złącze nie pojawiło się w ważnej części odzieży.

Co gorsza, przerwanie w sytuacji szycia wieloigłowego z tkaniną przebiegającą przez materiał może być niemożliwe do naprawienia. Użycie zbyt cienkiej igły podczas szycia ciężkich warstw materiału może prowadzić do odchylenia igły, co może wpłynąć na podniesienie pętelki ściegu i powodować ściegi poślizgowe i może nawet doprowadzić do złamania igły.

Jeśli igła jest zbyt duża dla nici, słaba kontrola tworzenia pętli, co może powodować poślizgnięcie szwów. W tkaninie będą również otwory, które są zbyt duże dla szwów i nadają nieatrakcyjny wygląd szwom. Niepotrzebnie duża igła ma również tendencję do powodowania uszkodzenia tkaniny wzdłuż linii ściegu, a przy ściśle tkanych materiałach marszczy się wzdłuż linii szwu z powodu odkształcenia tkaniny.

 Zagięta igła może powodować zszywanie poślizgowe, jeśli haczyk lub chwytacz nie złapie pętli w nitce igły. W stebnowaniu prowadzi to do złego wyglądu i prawdopodobnie słabej wytrzymałości szwu. W ściegu łańcuszkowym może to prowadzić do niepewnego szwu, który się rozplątuje. Igła może się zgiąć z powodu niewłaściwej obsługi operatora lub z powodu niewłaściwego rozmiaru igły do szycia tkaniny.

Igła z rozmytym lub uszkodzonym punktem prawie na pewno spowoduje uszkodzenie wzdłuż linii ściegu. Na tkaninie spowoduje to zerwanie włókien lub całych przędz, ale ze względu na charakter tkaniny nie jest prawdopodobne całkowite rozbicie szwu, chyba że uszkodzenie jest bardzo poważne. Przędza w dzianinie lub tkaninie może ulec uszkodzeniu, ponieważ została zerwana przez uderzenie uszkodzonej igły, ale w dzianinie istnieje również możliwość, że igła jest zbyt duża do rozmiaru dzianej pętli w konstrukcja tkaniny i jeśli przędza nie zostanie szybko wciągnięta w pętlę z sąsiednich pętli, pęknie.