Najpiękniejsze dzielnice Krakowa

krakow-rynek-noclegi-1

Na jakich atrakcjach skupiają się zazwyczaj turyści odwiedzający Kraków? Rynek Główny, Wawelskie Wzgórze, Planty – oto atrakcje, które pojawiają się w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście. A gdyby tak spędzić w tym mieście nieco więcej czasu i lepiej poznać te zabytki, które znajdują się na terenie krakowskich dzielnic? Spójrzmy na te dzielnice, które warto odwiedzić oraz na atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po ich terenie.

Kazimierz: nie tylko synagogi

Założony w XIV wieku jako samodzielne miasto, stał się z czasem Kazimierz jedną z najciekawszych dzielnic Krakowa. Dlaczego? Bo to właśnie tu czekają na turystów tak cenne zabytki architektury sakralnej, jak kościół Bożego Ciała oraz klasztor Paulinów na Skałce. Zachwycić może też Plac Wolnica, przy którym wznosi się kazimierzowski ratusz. Swą popularność w świecie turystów Kazimierz zawdzięcza jednak tym zabytkom, które znajdują się na terenie żydowskiego miasta – części Kazimierza, którą przed wojną zamieszkiwała bardzo liczna społeczność żydowska. Do dziś zachwycają tutejsze synagogi, jak pełniąca rolę placówki muzealnej Synagoga Stara czy służąca do dziś żydowskiej gminie Synagoga Remu. Malownicza ulica Szeroka, piękne kamieniczki oraz zabytkowe nekropolie ze wspaniałymi macewami – oto symbole krakowskiego Kazimierza i atrakcje, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Kleparz: skarby podmiejskiej osady

Podobnie jak swego czasu Kazimierz był samodzielnym miastem, tak i Kleparz mógł się pochwalić mianem samodzielnej osady podmiejskiej. Dziś jest on ważną częścią Krakowa, a fakt, iż dzielnica ta przylega do słynnych Plan z Barbakanem i Bramą Floriańską sprawia, że turyści dość chętnie poświęcają jej swój czas. Na jakie zabytki warto tu zwrócić uwagę? Kościół św. Floriana, plac Matejki ze słynnym Pomnikiem Grunwaldzkim oraz XVII-wieczne zabudowania klasztoru Wizytek – oto atrakcje, z którymi najczęściej kojarzony jest Kleparz.

Zwierzyniec: wokół klasztoru Norbertanek

Zwierzyniec to kolejna dzielnica Krakowa, która może się okazać wspaniałym punktem w programie wycieczki po tym mieście. Główną atrakcją jest tu klasztor Norbertanek oraz kościół Najświętszego Salwatora, uznawany za jedną z najstarszych świątyń na terenie małopolskiej stolicy. Cmentarz Salwatorski, kościół św. Małgorzaty oraz Błonia – oto atrakcje, które znajdują się dość blisko centrum Krakowa. Nieco na uboczu znajduje się Las Wolskiego z kopcem Piłsudskiego, ogrodem zoologicznym oraz klasztorem Kamedułów.

Podgórze: industrialne oblicze Krakowa

W sąsiedztwie Starego Miasta i Kazimierza rozciąga się dzielnica, która może zaskoczyć swym robotniczo-przemysłowym charakterem. Tu, na prawym brzegu Wisły, już w XIX wieku powstało wiele fabryk i zakładów przemysłowych. Dziś turyści odwiedzają Podgórze m. in. ze względu na takie atrakcje, jak Plac Bohaterów Getta oraz Fabryka Schindlera – miejsce, w którym w czasie II wojny światowej pracowało wielu Żydów z krakowskiego getta. Sam Oskar Schindler, bohater głośnego filmu, stał się jednym z tych, którym po wojnie przyznano tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Dziś kierowana przez niego fabryka jest ważną placówką muzealną, w której można poszerzyć swą wiedzę na temat historii Krakowa i wojennych losów jego mieszkańców – Polaków i Żydów.

Nowa Huta: nie tylko socrealizm

Przemysł i sztuka socrealistyczna to symbole Nowej Huty – dzielnicy Krakowa, która do dziś wzbudza wiele emocji. Najmłodszą, a zarazem największą dzielnicą Krakowa budować zaczęto tuż po wojnie, zgodnie z założeniami komunistycznej gospodarki. Specyficzny układ urbanistyczny oraz ogromna kolekcja budowli, które intrygują swą socrealistyczną formą są dziś atrakcjami, które na teren robotniczej Nowej Huty zaczynają przyciągać turystów z odległych zakątków świata.

Z wizytą w Bronowicach

Specyficznym charakterem mogą nas oczarować Bronowice – dzielnica Krakowa, która jeszcze nie tak dawno była samodzielną, podkrakowską wsią. Miejscowość ta, znana m. in. ze słynnego „Wesela” Wyspiańskiego, jest dziś bardzo ciekawym celem wycieczki dla każdego, kto chce wędrować śladami polskich literatów i poszerzać swą wiedzę na temat kultury i sztuki Młodej Polski.

Kraków to idealny kierunek kilkudniowej wycieczki, w trakcie której można odkryć nie tylko skarby Starego Miasta, ale i piękno oraz bogactwo krakowskich dzielnic. Kto znajdzie tanie noclegi w Krakowie, ten będzie mógł bez przeszkód poznawać najpiękniejsze zakątki Grodu Kraka. Taka wyprawa sprawi, że spojrzymy na Kraków z nieco innej perspektywy, a przede wszystkim docenimy te dzielnice, które znajdują się z dala od głównych tras spacerowych prowadzących przez to miasto.