Najlepsze seriale o zombie

film-3057394_640

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach zombie to bardzo chwytliwy temat, niczym darmowe gry hazardowe owoce. Powstało całkiem sporo filmów, seriali czy gier komputerowych, gdzie główni bohaterowie muszą mierzyć się z nieumarłymi. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się właśnie produkcjom telewizyjnym, które przez co najmniej kilka sezonów przenosiły lub nadal przenoszą nas do świata opanowanego przez zombie.

The Walking Dead

Żywe trupy to komiks, który regularnie ukazywał się w Stanach od 2003 do 2019 roku. Jego rosnąca popularność sprawiła, że w 2010 roku mogliśmy obejrzeć pierwszy sezon serialu opartego na znanej historii. Twórcy zaczęli z wysokiego poziomu, gdyż za premierowy sezon odpowiedzialny był Frank Darabont, który na swoim koncie miał takie hity jak Skazani na Shawshank, Zielona Mila czy też Mgła. Niestety później poróżnił się z pozostałymi twórcami, przez co odszedł z projektu. Fabularnie jesteśmy osadzeni w Stanach Zjednoczonych, które zostały dotknięte przez tajemniczy wirus. Każda zarażona, ugryziona osoba w niedługim czasie umiera i zamienia się w krwiożercze zombie. Serial obserwujemy z perspektywy grupy ocalałych, którzy próbują przetrwać w niebezpiecznym światem. Choć serial zdobył wielką popularność, to jednak z czasem zaczął on tracić na jakości, co odbiło się także na liczbie oglądających. W 2022 roku stacja AMC zapowiedziała emisję ostatniego, 11. sezonu. W międzyczasie powstały już dwa spin-offy.

Z Nation

Bardzo podobnym, a w zasadzie niejako kopią TWD jest Z Nation. Także i tutaj mamy do czynienia z grupą ocalałych, którzy próbują przeżyć w świecie opanowanym przez zombie. Mniej więcej 3 lata od końca świata grupa głównych bohaterów natrafia na byłego więźnia. Okazuje się, że jest on jedyną osobą ugryzioną przez nieumarłych, która nie tylko przeżyła, lecz także nie zamieniła się w zombie. Różnica w przypadku Z Nation polega na tym, że wprowadzono w nim sporo humoru, dzięki czemu często niezbyt poważnie podchodzi do tej tematyki.

Królestwo

W ostatnich latach Korea Południowa wyrasta na jednego z liderów w tworzeniu filmów grozy, o zombie. Świetnym tego przykładem był Zombie Express. Królestwo to jednak bardzo ciekawy i nietypowy serial w tym gatunku. Otóż mamy tutaj do czynienia z koreańskim królestwem w czasach średniowiecza. Panuje w nim głód, korupcja. W pewnym momencie w jednej z prowincji pojawiają się tajemnicze upiory, które zaczynają zabijać ludność. Na ich trop wyrusza wygnany z dworu następca tronu. Ogromnym atutem serialu jest połączenie typowej tematyki zombie z problematyką polityczną. Ponadto większość dzieł dotyczy współczesnych czasów, więc tym lepiej ogląda się koreańską opowieść z mieczami i łukami zamiast broni palnej.

Santa Clarita Diet

To również całkiem nietypowy i oryginalny serial. Joel i Shelia to małżeństwo, które zajmuje się branżą nieruchomości. Pewnego dnia Sheila zaczyna zachowywać się dziwnie, a jej ciało, odruchy wskazują na to, że umarła. Nagle zatem okazuje się, że przemieniła się w zombie. Nie jest to jednak typowy potwór, lecz nadal agentka nieruchomości, która po prostu potrzebuje ludzkiego mięsa. Zmienia to całe życie rodziny, zaś sama Sheila z nieśmiałej matki i żony zmienia się w pewną siebie bizneswoman. Z pomocą męża postanawia zabijać i zjadać tylko tych, którzy na to zasługują. Serial doczekał się 3 sezonów i ceniony jest za całkiem dobry humor, pomysły.