Jakie błędy najczęściej popełniamy przy zakładaniu ogrodu

mw_poison_garden_tunnel

Jeżeli przeglądasz ten artykuł to znaczy, że planujesz założenie swojego ogrodu, lub jesteś w trakcie jego realizacji. Ze względu braku doświadczenia bardzo często natrafiamy na różne problemy i przeszkody, które bardzo skutecznie przeszkadzają nam w osiągnięciu naszego wymarzonego efektu. Właśnie z tego powodu powstał ten artykuł. Tylko tutaj poznasz najczęściej popełniane błędy przy samodzielnym zakładaniu naszego nowego ogródka. Jak najbardziej powinieneś przejść do dalszej części tego artykułu!

Brak planu

Zdecydowanie najczęściej popełnianym błędem jest brak planu. Chcemy iść na skróty i decydujemy się tylko i wyłącznie na naszą własną pamięć, która może być zdradliwa i zawodna. Warto zatem mieć ogólny zarys naszego ogrodu na planie zagospodarowania. Warto będzie umieścić tam wszelkie informacje które przyjdą nam do głowy. Czy to będzie rozmieszczenie i rozplanowanie sekcji w ogrodzie, czy plan nawierzchni w postaci ścieżek. Jeżeli masz z tym problem to możesz posłużyć się darmowymi programami do projektowania ogrodów. Są one łatwe w obsłudze i bardzo dobrze mogą oddać nasz pomysł do realizacji.

Zła organizacja pracy

Zła organizacja pracy to również bardzo często popełniany przez nas błąd. Jego następstwem mogą być znacznie większe nakłady finansowe niż wcześniej to przewidywaliśmy. Podziel etapy na wysianie trawnika, posadzenie drzew i krzewów, budowę nawierzchni, ogrodzenia czy podjazdu – i na końcu posianie roślin. Każdy z tych etapów będzie wymagał odpowiedniego nakładu finansowego. Dlatego właśnie dokładnie powinieneś to rozplanować i przemyśleć. Jeżeli jednak to zadanie Cię przerasta – zawsze możesz skorzystać z rozwiązań specjalistów i fachowców.

Nieprzemyślany zakup roślin

Jak się okazuje – wbrew wszelkim pozorom – to chyba równie często popełniany błąd. Nie wszystkie rośliny będą nadawały się do Twojego ogrodu. Wyboru powinniśmy dokonywać ze względu na posiadaną przez nas glebę, oczekiwania co do efektu końcowego, jak i ogólny zarys estetyczny naszego ogródka. Zastanów się – jakbyś chciał, aby Twój ogród wyglądał za 10 lat. Myśl perspektywicznie i długoterminowo. Ogródek zakładasz przecież na znacznie dłuższą chwilę. Odpowiednie dobranie roślin jest tutaj konieczne. Projektowanie ogrodów na wysokim poziomie możecie znaleźć tu.

Nieodpowiednia pielęgnacja roślin

Poszczególne gatunki roślin wymagają konkretnej pielęgnacji, charakterystycznej dla danego gatunku. Właśnie ze względu nieznajomości tego zagadnienia, bardzo często tracimy nasze nowo posadzone rośliny. Warto jest więc poczytać co nieco na temat konkretnego gatunku rośliny, który kupiliśmy. Poza tym ogródek warto zakładać w okresie jesiennym lub wiosennym. To właśnie wówczas w glebie jest najwięcej wilgoci, co sprzyja zakładaniu ogródka.

Złe rozmieszczenie roślin

Złe rozmieszczenie roślin to również bardzo często popełniany błąd. Dowiedz się, jakie rozmiary będą osiągać Twoje rośliny po kilku latach. Okazać się bowiem może, że Twój ogródek będzie zagłuszał się nawzajem. Właśnie dlatego warto dokładnie planować zakup swoich nowych roślinek.