Najciekawsze imprezy cykliczne w Krakowie

najciekawszeimprezycyklicznewkrakowie1

Choć Kraków od stuleci nie jest już stolicą Polski, śmiało mógłby konkurować o miano stolicy polskich festiwali. Cykliczne imprezy w Krakowie są bardzo różnorodne i dostarczą rozrywki fanom każdego gatunku muzyki. Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych naszym zdaniem krakowskich festiwali.

Sacrum Profanum

Organizatorzy imprezy twierdzą, że jeśli ktoś ma kłopot z opisaniem tego co widział i słyszał podczas festiwalu, to ich misja się powiodła. Założeniem było bowiem stworzenie festiwalu, który wymyka się wszelkim muzycznym ramom. Cechą charakterystyczną tego muzycznego wydarzenia w Krakowie jest przenikanie się tego, co w muzyce „święte” (klasyka), z tym co w muzyce „sprofanowane” (eksperyment, awangarda) oraz doprowadzanie do interakcji tych dwóch, z pozoru obcych światów. Festiwal daje pole do popisu artystom, którzy nie boją się wychodzić poza muzyczne schematy. Sacrum Profanum to impreza idealna dla osób, które poszukują w muzyce czegoś nowego i chcą poznać coś, z czym do tej pory nie mieli do czynienia.

najciekawszejesiennefestiwalemuzyczne1

Kraków Live Festival

Ta dwudniowa impreza na dobre wpisała się nie tylko w krakowski, ale i ogólnopolski kalendarz najważniejszych imprez muzycznych. Co roku festiwal przyciąga do Krakowa kilkadziesiąt tysięcy fanów muzyki. Na dwóch scenach występują gwiazdy światowego formatu oraz najlepsi polscy muzycy. Festiwalowi towarzyszą imprezy około-festiwalowe. Podczas kilku ostatnich edycji na scenie KLF pojawili się m.in.: Macklemore, Jessie Ware, Kendrick Lamar, Die Antwoord, Ellie Goulding, Lana Del Rey, Wiz Khalifa, alt-J oraz Birdy. Polską scenę muzyczną reprezentowali: Krzysztof Zalewski, Natalia Nykiel, Daria Zawiałow, Pezet, xxanaxx, Ralph Kaminski, Piotr Zioła, Ten Typ Mes, Pablopavo i Ludziki.

Wodecki Twist Festival

To chyba najmłodsza z cyklicznych imprez w Krakowie. W 2019 r. odbyła się jej druga edycja. Wydarzenie powstało w hołdzie zmarłemu w 2017 r. Zbigniewowi Wodeckiemu i jego niezwykłej twórczości. Bo trzeba przyznać, że nikt nie opowiadał muzyką tak, jak Zbigniew Wodecki. Artysta nie bał się muzycznych eksperymentów. Niech dowodem na to będzie jego udział w projekcie „Albo inaczej” (zaśpiewał utwór rapera Pei) lub wydany w formie płyty zapis jego koncertu z muzykami Mitch & Mitch pt. 1976: A Space Odyssey.

Podczas festiwalu wystąpili do tej pory Chris Botti, Anna Maria Jopek, Kayah, Matt Dusk, Dawid Podsiadło, Aga Zaryan, Monika Brodka, Alicja Majewska, Kuba Badach, Sławek Uniatowski. Koncerty w ramach tej muzycznej imprezy w Krakowie odbywają się w kilku lokalizacjach, także w plenerze nad Wisłą. Festiwal został bardzo dobrze przyjęty, na tyle dobrze, że niektórzy występujący na nim muzycy ruszyli w trasę koncertową po Polsce z programem „Chwytaj dzień”, by przypomnieć największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego.

koncert2

Wianki

Wianki to festiwal w pełnym rozumieniu tego słowa. Impreza w Krakowie nie zamyka się tylko na wydarzenia muzyczne, towarzyszą jej liczne akcje okołofestiwalowe. Scena otwarta jest nie tylko dla uznanych artystów, ale także dla dobrze zapowiadających się debiutantów. Na festiwalu wystąpili do tej pory m.in.: Lenny Kravitz, Fisz Emade Tworzywo, Mela Koteluk, Barbara Wrońska, Misia Furtak. Dodatkową atrakcją jest organizowane wraz z festiwalem Unsound silent disco oraz Noc Klubowa. Wianki lokują swoje wydarzenia w kilku miejscach w Krakowie, by niejako opleść miasto dźwiękami muzyki. Co roku nie może zabraknąć także wspólnego puszczania wianków na Wiśle. Co ważne: wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Polecamy:
Kurs rysunku w Krakowie nie tylko dla przyszłych studentów architektury