Na wakacje z krakowskiego lotniska – jakie połączenia oferuje port Kraków-Balice?

lotnisko-krakow-balice

Kraków, jedno z najpiękniejszych polskich miast. Stolica województwa małopolskiego nie bez powodu z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów z zagranicy. Nasze miasto zostało zauważone i docenione na arenie międzynarodowej. To właśnie Kraków został okrzyknięty Europejską Stolicą Kultury jako pierwsze polskie miasto w 2000 roku. To jedno z najlepiej rozwiniętych miast naszego kraju. Nie bez powodu krakowskie lotnisko ma do zaoferowania wiele kierunków.

Jak dostać się na lotnisko Kraków-Balice?

Port lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice znajduje się w odległości około 14 kilometrów od ścisłego centrum miasta. Na lotnisko można dotrzeć bezproblemowo zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Docierają tam liczne autobusy, pociągi, dedykowane połączenia shuttle bus oraz taksówki. W roku 2016 port obsłużył prawie 5 milionów pasażerów (względem roku 2015 lotnisko odnotowało 18% wzrost). Obecnie jest to drugie pod względem popularności lotnisko w kraju (ustępuje jedynie warszawskiemu lotnisku Chopina.

Gdzie można polecieć z krakowskiego lotniska?

Na lotnisko w Balicach latają głównie największe europejskie linie lotnicze – Ryanair, Lufthansa, Norwegian, Easyjet – oraz oczywiście nasz narodowy przewoźnik Lot. Najpopularniejszym połączeniem jest lot obsługiwany przez irlandzkiego przewoźnika Ryanair do Londynu na lotnisko w Stansted. Szacuje się, że rocznie wybiera się tam około 304 tysięcy osób. Drugim kierunkiem jest Warszawa, do której wybiera się 300 tysięcy osób. Trzecim miastem pod względem popularności jest niemiecki Frankfurt.

Biorąc pod uwagę tylko połączenia krajowe, najwięcej osób udaje się do Wielkiej Brytanii – ponad milion. Loty te realizowane są głownie przez British Airways, EasyJet oraz RyanAir. Na drugim miejscu Krakowianie udają się do naszych zachodnim sąsiadów, czyli Niemców. Na trzecim miejscu uplasował się kraj spaghetti i pizzy, czyli Włochy. Najchętniej odwiedzanym włoskim miastem jest Mediolan.

Ile kosztuje bilet lotniczy?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od okresu w jakim planujemy odbyć swój lot, wyprzedzenia z jakim kupujemy bilet oraz wielu innych czynników. Dla przykładu do stolicy Szwecji, czy Norwegii bilety na miesiąc przed wylotem można kupić już za 60 zł. Cena wzrasta jednak jeśli taki lot miałby się odbyć już za tydzień – nawet do 500 zł. Z tego też powodu swoją podróż lepiej zaplanować z wyprzedzeniem i dokładnie ją przemyśleć. Inne ciekawe miejsca na świecie, takie jak Francja, czy Włochy można odwiedzić już za niecałe 140 złotych za lot w dwie strony. Poszukując cieplejszych klimatów warto wziąć pod uwagę Cypr, Maltę oraz Hiszpanię. Ceny w przypadku tych krajów nieco wzrastają, ale nadal są do zaakceptowania i wahają się w granicach 150 – 250 złotych za lot w jedną stronę.

W porównaniu z Poznaniem, czy Łodzią lotnisko w Krakowie ma o wiele lepszą siatkę połączeń lotniczych. Co więcej, żyjemy w dobie tanich połączeń między europejskimi miastami, dlatego warto z tego korzystać.