Na czym polegają pożyczki pod zastaw nieruchomości?

business-real-estate-loan-modification-backgrounds-powerpoint

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – choć na pierwszy rzut oka wydają się sprawą dość skomplikowaną, tak naprawdę ich forma zawiera się w tym, że tego rodzaju kredyty podlegają pod połączenie dwóch umów. Pierwszą z nich jest oczywiście umowa nazwana i uregulowana w jasny sposób umowa pożyczki, natomiast druga to tak zwana umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie. Mamy tutaj do czynienia z formą nienazwanej umowy, która to musi być bezpośrednio regulowana prawnie.

Kiedy i dlaczego zawieranie takich umów jest możliwe?

Na zawieranie takich umów pozwala prawo cywilne, w którym mamy do czynienia z tak zwaną zasadą swobody umów, gdzie mowa o tym, że to decyzje każdej ze stron porozumienia wpływają na ostateczne warunki umowy. Jedyne związane z tym ograniczenie to to, że nie może być tak, że zapisy umowy są w jakikolwiek sposób niezgodne z tym, co rzeczą przepisy prawa oraz z tym jakie są zasady współżycia społecznego.

Jeśli chodzi o rodzaje pożyczek dokonywanych pod zastaw nieruchomości można wyodrębnić trzy podstawowe opcje: pożyczkę pod zastaw domu, pożyczkę pod zastaw mieszkania oraz pożyczkę pod zastaw działki.

Czy istnieje możliwość pożyczki pod zastaw, jeśli zabezpieczeniem jest nieruchomość, której to pożyczkobiorca nie jest właścicielem? Tak – jednak ma to miejsce w jednym konkretnym przypadku, kiedy to istnieje gospodarcze, kapitałowe powiązanie w ramach prowadzonej. Oczywiście mowa o powiązaniu dotyczącym pożyczkobiorcy a właściciela nieruchomości.

Co jeśli nie ma dodatkowych poręczeń i zabezpieczeń?

holandia kredyt hipotecznyW każdym przypadku wysokość pożyczki będzie w zależności od tego, jaką ma wartość zastawiana nieruchomość. W związku z tym, że nieruchomość jakby nie patrzeć praktycznie zawsze jest bardzo mocnym zabezpieczeniem – nie ma tutaj konieczności przedstawiania poręczycieli. Pożyczkobiorca nie musi się też martwić o wykazywanie dodatkowych zabezpieczeń. Jest to bardzo wygodna pod względem kwestii formalnych pożyczka, dlatego jeśli ktoś staje w potrzebie pożyczki, a ma do zaoferowania pożyczkodawcy takie zabezpieczenie – zwykle wybiera tę formę.

Na pewno powinni z niej skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić inwestycję i szukają pieniędzy na jej rozwój. Skorzystają z tego również wszystkie osoby, którym zależy na odzyskaniu płynności finansowej, gdzie pożyczka będzie przeznaczona na spłacenie dotychczasowych wierzycieli. Jeśli ktoś nie posiada dobrej historii kredytowej również będzie zadowolony z możliwości podjęcia tego kredytu.

Główne zalety pożyczki pod zastaw?

Na pewno to, że są dużo łatwiej i bardziej dostępne niż wszelkie inne produkty bankowe. Nie trzeba też martwić się o kontrolowanie BIK,nie istnieje również konieczność przedkładania dokumentów finansowych, które wymagają przeprowadzenia analizy finansowej spółki czy firmy. Tak jak pisaliśmy wyżej – brak poręczycieli to również wielka zaleta tego typu pożyczek (zobacz również temat jakim jest skup domów).

Mitem jest również to, że proces kredytowy tego rodzaju się przeciąga w czasie – wręcz przeciwnie wstępną decyzję banku można zwykle pozyskać w ciągu 2 dni roboczych.