Święty Mikołaj w życiu dziecka – jak zrobić to roztropnie?

4

Czy dzieci powinny wierzyć w Świętego Mikołaja? Święty Mikołaj jest największą postacią świąteczną i był nią od wieków. Wszystkich nas uczono, że Święty Mikołaj odwiedza nas 6.12, aby zostawić nam prezenty w pończochach. Czy jednak warto uczyć dzieci o człowieku, który być może wcale nie jest prawdziwy? Oto zalety i wady tego pytania: czy dzieci powinny wierzyć w Świętego Mikołaja?

Dlaczego dzieci powinny wierzyć w świętego Mikołaja?

To dla nich coś naprawdę magicznego. Tajemnica kryjąca się za niewidoczną postacią przynoszącą zabawki czy wysyłającą list od św. mikołaja stwarza emocje u dzieci. Pójście do łóżka bez prezentów, a następnie budzenie się ze stosami prezentów ułożonych wokół, wierząc, że zostawił je tam zupełnie im nieznajomy człowiek, naprawdę jest magiczne.

Cała koncepcja tego, kto jest niegrzeczny, a kto miły, jest po prostu formą pozytywnego wzmocnienia, którego uczą się twoje dzieci. Jeśli zachowujesz się i postępujesz zgodnie z tym – będziesz mógł cieszyć się prezentami, zostaniesz za to wynagrodzony.

Chociaż zdaniem niektórych Święty Mikołaj nie jest prawdziwy, wiara w niego jest dla dzieci jak wprowadzenie do religii. Oczywiście sposób, w jaki twoje dzieci postrzegają religię w przyszłości, zależy od tego, co im powiesz, gdy przyjdzie czas, gdy będą mogły odkryć prawdę o Świętym Mikołaju.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Ponieważ Święty Mikołaj jest magiczny, to, że jest fałszywy, może być bardzo przygnębiające. Jest to tym bardziej rozczarowanie, gdy jako dziecko przyłapujesz rodziców na gorącym uczynku, co burzy iluzję. Kiedy dziecko zda sobie sprawę, że Święty Mikołaj jest był prawdziwy, Święta stają się mniej magiczne.

Innym problemem jest to, że koledzy i przyjaciele twojego dziecka mogą poznać prawdę, zanim twoje dziecko to zrobi. Kiedy dowiadują się, że twoje dziecko wierzy, zaczynają się z niego wyśmiewać i mówią, że Święty Mikołaj nie jest prawdziwy. To nie tylko zawstydza twoje dzieci, ale także je myli. Ponadto tego rodzaju doświadczenie tylko zmusza dzieci do zaakceptowania tego, co mówi większość ludzi, zamiast samodzielnego myślenia. Czy dostosowywanie się i podążanie za masami jest czymś, co chcesz, aby Twoje dziecko robiło?

Dzieci są przygnębione nie tylko nauką o Świętym Mikołajem, ale także faktem, że okłamali ich rodzice. Rodzice odgrywają ważną rolę jako medium dla dzieci w tym, jak działa świat i jaka jest prawda. Możesz stracić zaufanie dziecka do siebie z powodu czegoś tak drobnego jak Święty Mikołaj.

Decyzja, czy uczyć swoje dzieci o Świętym Mikołaju, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli nie masz pewności, co robić, możesz wypróbować jeden pomysł. Zamiast uczyć o Świętym Mikołaju, naucz ich prawdziwej historii Świętego Mikołaja, który był greckim biskupem na obszarze, który obecnie jest Turcją w IV wieku. Był znany z potajemnego wręczania prezentów potrzebującym. Jedna historia polegała na tym, że wrzucał worki z prezentami do komina. Brzmi znajomo? Nauczając tej historii, nadal możesz włączyć Świętego Mikołaja w życie swojego dziecka.