Kredyty mieszkaniowe – czy są popularne wśród Krakowian?

key-2114455_1280

Wśród wielu różnych form kredytowania kredyty mieszkaniowe są niezwykle popularne od co najmniej kilkunastu lat. Nie inaczej jest w przypadku mieszkańców Krakowa, gdzie rynek mieszkaniowy nieustannie się rozwija, spełniając zapotrzebowanie na nowe, dopasowane do potrzeb mieszkania. Niestety, niewiele osób może sobie pozwolić na zakup własnej nieruchomości za gotówkę z oszczędności. Większość osób musi posiłkować się kredytami mieszkaniowymi.

Mieszkańcy Krakowa chętnie sięgają po kredyty mieszkaniowe zarówno przy zakupie mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ceny mieszkań w stolicy Małopolski należą do najwyższych w kraju. Co więcej, im bliżej centrum miasta, tym mieszkania są droższe i trudniej dostępne. Nic więc dziwnego, że młode osoby, które dopiero założyły rodziny i wkroczyły na rynek pracy, nie są w stanie zakupić własnego M inaczej niż na kredyt. Na szczęście, kredyty hipoteczne dostępne są praktycznie w każdym banku, jest więc z czego wybierać. Trzeba jednak mieć świadomość, że zanim kupimy wreszcie upragnione mieszkanie, czeka nas załatwianie wielu formalności.

Dokładna analiza kredytobiorców

Kredyty hipoteczne to ogromne kwoty, które najczęściej spłaca się przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego też banki mają bardzo restrykcyjną politykę przyznawania kredytów hipotecznych. Aby w ogóle móc złożyć wniosek, musimy mieć wkład własny, a także spore możliwości finansowe i dobrą historię kredytową. Bank bowiem będzie sprawdzał, czy nasze możliwości finansowe są na tyle wysokie, aby móc bez przeszkód udzielić nam kredytowania. Warto już zawczasu zadbać o pozytywną historię kredytową, mieć spłacone wszystkie poprzednie zobowiązania w terminie, nie mieć opóźnień w żadnych płatnościach. Jeśli planujemy wnioskowanie o kredyt hipoteczny, dobrze jest też spłacić wszystkie inne pożyczki czy raty, jakie mamy. Dzięki temu znacznie wzrośnie nasza zdolność kredytowa. Warto też przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mierzyć siły na zamiary. Nawet, jeśli marzy nam się stumetrowe mieszkanie w centrum Krakowa, lepiej wybrać mniejszą powierzchnię. Duże mieszkania to także ogromne raty, które prędzej czy później mogą się przyczynić do sporych problemów finansowych.

Gdzie znaleźć dobre kredyty hipoteczne?

Mieszkańcy Krakowa, którzy przymierzają się do wnioskowania o kredyt hipoteczny, powinni na początku dobrze poznać rynek kredytowy i oferty różnych banków. Bez względu na to, czy sięgamy po kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy online, wiedza będzie naszym najlepszym sprzymierzeńcem. Warto porównywać parametry różnych ofert kredytowych, sprawdzić zapisy dotyczące kosztów dodatkowych, ubezpieczenia czy wakacji kredytowych. Jeśli jesteśmy już na etapie podpisywania umowy kredytowej, warto pokazać dokumenty osobom, które znają się na tematyce finansów i nieruchomości. Dzięki temu nikniemy sytuacji, w których podpiszemy coś, co jest nie do końca po naszej myśli. W znalezieniu dobrego kredytu hipotecznego mogą nam pomóc niezależni doradcy kredytowi, którzy obiektywnie ocenią nasze finanse i dopasują nam kredyt na miarę naszych potrzeb i możliwości finansowych.