Mieszkania dla studentów w Krakowie – gdzie najlepiej i ile to kosztuje?

504481783-k6ZD--621x414@LiveMint

Pod koniec sierpnia i we wrześniu studenci często zaczynają poszukiwania mieszkań na nowy rok akademicki. Mogą oni wybierać wśród akademików, stancji bądź zdecydować się na wynajem całego mieszkania wraz ze znajomymi. Które z tych opcji cieszą się największym zainteresowaniem i gdzie najlepiej wynająć mieszkanie studenckie w Krakowie?

Jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem?

Największą popularnością wśród krakowskich studentów cieszą się mieszkania zlokalizowane w takich dzielnicach, jak Krowodrza, Bronowice, Podgórze, Grzegórzki i Dębniki. Znajdują się one niedaleko centrum miasta, co najprawdopodobniej wpływa na ich atrakcyjność. Warto jednak zauważyć, że dla studentów ważna jest zarówno cena, jak i odległość od uczelni – im bliżej, tym lepiej, bo nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów na komunikację miejską, a przy tym można zaoszczędzić niemało czasu na dotarcie do uczelni. Aby obniżyć wydatki na lokum wiele osób decyduje się na wynajem całego mieszkania lub pokoju wraz ze znajomymi, dlatego też niemałą popularnością cieszą się lokale w pełni rozkładowe, bez pomieszczeń przechodnich – taki układ zapewnia większą prywatność. Inny sposób to wynajem miejsca w pokoju. Może to być dobre rozwiązanie dla par albo dla dobrych znajomych, warto jednak pamiętać, że problemem tym przypadku często okazują się przyzwyczajenia mieszkańców, które nierzadko przeszkadzają współlokatorom.

Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie na wynajem?

Średnia cena za wynajem pokoju w Krakowie to ok. 700zł miesięcznie. Najwięcej trzeba zapłacić za lokale w takich dzielnicach jak Grzegórzki, Stare Miasto, Dębniki i Podgórze – średni koszt wynajmu pokoju wynosi tu ok. 750zł – 800zł, najtaniej jest na Bieżanowie, Prokocimiu i Mistrzejowicach, gdzie koszt wynajmu pokoju wynosi ok. 630-670zł. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że są to kwoty orientacyjne i trzeba do nich doliczyć również dodatkowe opłaty za ogrzewanie czy media. Im bardziej oddalone od centrum lokum, tym mniej za nie zapłacimy, a koszty najmu mogą zależeć nie tylko od samej lokalizacji, ale również od standardu oraz wyposażenia mieszkania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zapytać właściciela jak przedstawiają się koszty całościowe uwzględniające również inne opłaty.

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie?

Mieszkania do wynajęcia w Krakowie z pewnością najłatwiej jest znaleźć korzystając z Internetu. Oprócz podstawowych informacji w zamieszczanych na portalach tematycznych ogłoszeniach można również zobaczyć zdjęcia, co z pewnością pozwala wybrać co najmniej kilka ciekawych propozycji godnych rozważenia. Dobrym rozwiązaniem będzie również biuro nieruchomości w Krakowie – specjaliści działający w tej branży doskonale znają lokalny rynek nieruchomości, dlatego z pewnością zaproponują mieszkanie w pełni odpowiadające na konkretne oczekiwania. Jest to również propozycja godna rozważenia, jeśli nie mamy czasu na samodzielne poszukiwanie mieszkania studenckiego.