Medycyna pracy – które z badań są obecnie obowiązkowe przy staraniu się o pracę?

melany-tuinfosalud-com-fr3l_svzHmQ-unsplash

Do lekarza medycyny pracy musi udać się każdy, kto właśnie został zatrudniony w jakiejkolwiek firmie i potrzebuje zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania konkretnych obowiązków zawodowych. Badania są obowiązkowe dla każdego pracownika, jednak ich zakres różni się w zależności od tego, o jakie stanowisko się staraliśmy. Inne badania wykonują pracownicy biurowi, a inne pracownicy fizyczni, którzy będą wykonywali swoją pracę w trudnych warunkach.

Wizyta u lekarza medycyny pracy pod wieloma względami jest dosyć podobna dla każdego pracownika. Trzeba wykonać podstawowe badania krwi, które pozwalają na wstępną ocenę stanu zdrowia. Później przychodzi czas na spotkanie z lekarzem, który przeprowadza dosyć szczegółowy wywiad, a także kieruje na badania specjalistyczne. W przypadku pracowników biurowych najczęściej jest to badanie okulistyczne, które ma ocenić, czy pracownik do pracy na co dzień nie będzie potrzebował okularów czy innej formy korygowania wzroku. Osoby pracujące na wysokościach będą musiały skonsultować się także z laryngologiem, który przetestuje ich słuch. W niektórych zawodach ważne jest również wykonanie badań psychologicznych – dotyczy to chociażby zawodowych kierowców.

Badania dla bezpieczeństwa pracownika

Choć wielu pracowników uważa, że badania do pracy są tylko zajmującą czas formalnością, w wielu przypadkach pozwalają one na wykrycie wielu chorób, nawet takich, które są jeszcze we wstępnej fazie i nie dają żadnych objawów. Podczas zwykłego badania u okulisty, który wykonuje badanie dna oka, można namierzyć przy okazji wiele innych chorób, zupełnie niezwiązanych z narządem wzroku. Lekarz medycyny pracy może też dodatkowo skierować nas do lekarzy specjalistów na konkretne badania. Ma to miejsce w przypadku osób, które mają choroby przewlekłe i potrzebne jest zaświadczenie, że nie będą one przeciwwskazaniem do wykonywania pracy.

Raz na jakiś czas warto zrobić badania

Jeśli lekarz medycyny pracy kieruje nas do specjalisty, warto potraktować to jako okazję do gruntownego przebadania się. Wizyta u specjalisty czy nawet zdiagnozowanie przy okazji jakiejś choroby wcale nie oznacza, że nie będziemy mogli podjąć pracy. Pozwoli natomiast na rozpoczęcie leczenia i dosyć szybkie uporanie się z problemem zdrowotnym. Obecnie do lekarza można wybrać się nie tylko osobiście, ale również skorzystać z teleporady. To wygodna opcja dla osób, które nie mają możliwości pójścia do specjalistycznej przychodni ze względu na odległość czy inne problemy. Specjalista wirtualnie jest w stanie postawić dobrą diagnozę w przypadku naprawdę wielu chorób. Szczególnie wtedy, gdy będzie miał do dyspozycji badania krwi czy inne specjalistyczne dokumenty. Co więcej, lekarz w czasie teleporady może nam również wystawić receptę – erecepta to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż dawne, tradycyjne recepty papierowe. Można ją wykupić w częściach, nie trzeba od razu kupować wszystkich leków. Można również zrealizować ją w kilku aptekach. Dużym atutem e-recepty jest również fakt, że nie da się jej zniszczyć czy zgubić. Jeśli więc musimy wykonać badania, wybrać się do lekarza specjalisty i rozpocząć leczenie, dzięki e-recepcie cały proces będzie trwał zdecydowanie krócej.

Polecamy:
Jak zdobyć prawo jazdy?
Jak przewozić psa w samochodzie?