Nowy materac – zrób to dla siebie i swojego zdrowia!

Przechwytywanie

Materac, który jest stary lub zużyty, może zrobić więcej, niż tylko sprawić, że będziesz rzucać się i przewracać przez całą noc. Skorzystaj ze wskazówek w tym artykule, aby zrozumieć, że nowe materace wysokoelastyczne producent to najlepsza rzecz, jaką możesz dzisiaj dla siebie zrobić.

Podobnie jak żarówki czy baterie, materace są czymś, o czym nie poświęcamy zbyt wiele uwagi, dopóki wykonują swoją pracę. Ale kiedy lampka lub bateria przestanie działać, od razu wiesz i wymieniasz ją jak najszybciej. Ale jeśli w materacu nie wyskoczy sprężyna lub w jakiś sposób nie pęknie, większość z nas będzie go używać jeszcze długo po tym, jak prawdopodobnie powinien zostać wymieniony. Co może oznaczać złe wieści dla Twojego zdrowia i zdolności do porządnego wypoczynku w nocy.

Oto, co musisz wiedzieć o tym, jak stary materac może wpłynąć na Twoje zdrowie i jak sobie z tym radzić.

Oczekiwana długość życia materaca.

Wysokiej jakości materac może zapewnić lata komfortowego snu, ale nie ma magicznej liczby określającej, ile dokładnie. Zwykle producenci zalecają wymianę materaca co osiem lat. Jednak według danych, zadbany materac może z łatwością przetrwać dekadę. Chyba że masz ponad 40 lat. W tym wieku twoje ciało toleruje mniejszy nacisk, co oznacza, że możesz potrzebować nowego materaca po pięciu do siedmiu lat.

W rzeczywistości większość firm produkujących materace, oferuje 10-letnią gwarancję. Niektóre marki wychodzą poza ramy i oferują 20-letnią lub dłuższą gwarancję. Jednak długość gwarancji i długość przydatności materaca to dwie różne rzeczy.

Aby mieć pewność, że Twój materac będzie żył długo i szczęśliwie, eksperci zalecają odrobinę testów. Kilka porad:

-Nie pozwól dzieciom wskakiwać na łóżko.
-Obracaj materac co dwa miesiące. Obróć jednostronne materace od końca do końca i odwróć dwustronne materace.
-Użyj ramy łóżka ze wspornikiem środkowym, aby zapobiec zwiotczeniu.

Mimo to, nawet przy zachowaniu najwyższej staranności i uwagi, Twój materac w końcu zacznie się zużywać. A kiedy to się stanie, prawdopodobnie nastąpią niezbyt świetne rzeczy.
Martwa skóra, olejek do ciała i roztocza, o nie! Ponieważ spędzasz około jednej trzeciej swojego życia w łóżku, lepiej uwierzyć, że z czasem na materacu zaczyna się gromadzić mnóstwo martwej skóry i olejków do ciała. Kto uwielbia podjadać takie rzeczy? Roztocza.

W rzeczywistości typowy używany materac może pomieścić do 10 milionów mikroskopijnych owadów. Całkiem obrzydliwe, prawda? Na szczęście małe robale są niewidoczne – i większość z nas dobrze się z nimi dogaduje. Ale jeśli cierpisz na alergie, spanie na zbyt starym materacu może stanowić problem. Alergie na roztocza mogą powodować kichanie, katar, swędzenie, łzawienie oczu, kaszel i ciśnienie w zatokach. Pogarsza się, jeśli masz astmę, którą mogą zaostrzyć roztocza. Wtedy możesz być narażony na trudności w oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej, a nawet problemy ze snem spowodowane dusznością.