Masz mieszkanie w Krakowie? Podpowiadamy w jaki sposób je wycenić przed sprzedażą

ektimisis_960913795

W prawidłowej wycenie mieszkania jest sporo miejsca dla psychologii i strategii, co determinuje cenę. Szczególnie na krakowskim rynku, gdzie konkurencja jest wysoka – każdy chce zarobić, ale też chce by jego oferta była maksymalnie atrakcyjna. Inwestycje budowlane też muszą być tutaj wzięte w rachubę.

Od czego zacząć?

pobrane (30)Jeśli jesteś sprzedawcą, ty i twój pośrednik w obrocie nieruchomościami powinniście zidentyfikować (i uzgodnić) przybliżoną wartość nieruchomości. Załóżmy, że Twoje krakowskie mieszkanie ma wartość około 500 000 złotych, w oparciu o porównywalne nieruchomości sprzedawane w Twojej okolicy i inne względy rynkowe.

Następnym krokiem jest zrozumienie przedziału cenowego dla cennika w tym przypadku, gdzieś pomiędzy 480 000 a 520 000 złotych, w zależności od warunków rynkowych, konkurencyjnych właściwości, pory roku lub wielu innych kwestii, które możesz poznać zapisując się na szkolenia nieruchomości (szczególnie godne uwagi są wystąpienia publiczne na zebraniach w nieruchomościach). Zakres cen zazwyczaj przewyższa nieco droższe właściwości – mieszkanie o wartości 1 miliona może mieć zasięg od 950 do 1,05 miliona złotych.

Gdy znasz już wartość swojego mieszkania i masz do wyboru wiele cen, nadszedł czas, aby dokonać ostatecznej wyceny!

Oto kilka strategii cenowych dla sprzedawców mieszkań w Krakowie.

1. Odwołanie się do „mentalności stada”

Biorąc pod uwagę wysokie stawki nieruchomości – kupujący nie chce być jedyną osobą zainteresowaną domem. Dzięki wycenie nieruchomości na dolnym końcu zakresu wartości możesz pobudzać zainteresowanie wśród więcej niż jednego nabywcy i stworzyć mentalność stada. Ponadto, jeśli zależy ci na tym, aby szybko sprzedać, byłby to dobry wariant.

2. Cena powinna znaleźć się w wynikach wyszukiwania nieruchomości

Większość kupujących mówi swoim agentom, że chcą mieć mieszkanie z trzema sypialniami w konkretnej dzielnicy Krakowa poniżej 500 000 złotych (lub podają inną kwotę). Ich pośrednik w obrocie nieruchomościami może następnie utworzyć zautomatyzowane wyszukiwanie kupujących w lokalnej bazie danych dla nieruchomości o wartości 500 000 zł. Ale jeśli mieszkanie jest wymienione na 510 tys złotych, nabywca to przegapi. Więc jeśli Twoja lista cen jest wyższa, możesz przegapić ten segment kupujących.

Chociaż ten scenariusz zdarza się często, wielu doświadczonych agentów ustawi parametry wyszukiwania dla swoich nabywców, aby uwzględnić wymienione nieruchomości nieco powyżej ich pułapu cen. Wiedząc, jak elastyczne ceny mieszkań mogą być, powinni być świadomi właściwości, które mogą być dla nich dobrym dopasowaniem.

3. Opracuj plan awaryjny cen przed wprowadzeniem mieszkania na krakowski rynek.

Czasami sprzedawcy mają wysokie oczekiwania co do ich własności i chcą poprosić o najwyższą cenę za to, nawet jeśli ich agent nie wierzy, że jest szansa uzyskać taką kwotę. Albo inny agent, z którym rozmawiali, ulokował w ich głowie tak wysoką cenę. Bez względu na przyczynę, zawsze można spróbować sprzedać mieszkanie po wyższej cenie. Ale zanim pojawi się znak „na sprzedaż” zawsze warto opracować plan awaryjny, w przypadku, gdy nieruchomość nie pójdzie za pożądaną cenę.