Mały człowiek na dużych zakupach

entliczek_dpasterza-3111

Dzieci rosną jak na drożdżach. Nic więc dziwnego, że to, co jeszcze wczoraj było dobre, dzisiaj okazuje się za ciasne lub za krótkie. Pora na zakupy!

Choć małe dzieci lubią bawić się w sklep, to jednak w realnym świecie najczęściej decyzje zakupowe podejmują za nich rodzice. To oczywiste, gdy chodzi o odzież, akcesoria czy zabawki dla noworodka lub niemowlaka. Ale już przedszkolaki są bardziej świadome tego, co chciałyby nosić i czym się bawić. Decyzje zakupowe zamiast jak dotychczas być arbitralnie podejmowane przez rodziców, coraz częściej muszą być konsultowane z dzieckiem. To jeden z pierwszych kroków do samodzielności malucha. I gwarancja, że chętniej będzie zakładał to, co sam wybrał.

Zakupy z dzieckiem

Dzieci niemal od urodzenia bywają z rodzicami w sklepach. Te najmłodsze są zabierane, ponieważ rodzice nie mogą lub nie chcą ich zostawiać z kimś innym. Starsze, ponieważ rodzice chcą, aby same zdecydowały, jaką kurtkę czy buty będą nosić. Jak wynika z badania „Kids’ Power 2016” przeprowadzonego przez firmę IQS, dzieci mają w 70% przeważający głos, gdy chodzi o nowe buty i ubrania, w ponad 60% zaś, gdy rodzice postanawiają kupić im np. rower czy hulajnogę.

Współcześnie, gdy w każdej niemal dziedzinie życia otrzymujemy ogromną liczbę propozycji do wyboru, umiejętność dokonywania wyboru jest bardzo cenna i przydatna nie tylko w dzieciństwie, ale przede wszystkim w dorosłym życiu. Najlepiej zacząć ją ćwiczyć już w dzieciństwie. Ponieważ jednak decyzje dzieci często nie są do końca racjonalne (maluchy kierują się przy swoich wyborach reklamami lub chcą mieć to samo, co koleżanki czy koledzy), to do rodziców należy ostateczna decyzja. W ten sposób dziecko ćwiczy kolejne cenne umiejętności – uczy się negocjować i zawierać kompromis.

Sklep przyjazny dzieciom i rodzicom

Wyprawa do sklepu z małym dzieckiem to duże wyzwanie logistyczne. Rodzice szukają więc sklepu, do którego łatwo dojechać. Ważna jest również łatwość znalezienia miejsca do parkowania o różnych porach dnia i najlepiej, aby parking znajdował się jak najbliżej sklepu. Klienci z dziećmi doceniają również, gdy sklep jest przygotowany na przyjęcie małych gości.

Dlatego w tego typu miejscach coraz częściej pojawiają się wózki dla najmłodszych i kąciki dla nieco starszych dzieci, w których mogą malować lub bawić się, gdy rodzice finalizują dokonane wcześniej zakupy. Większe sklepy i sieci handlowe organizują kąciki, gdzie znudzone podejmowanie decyzji co do kurtki czy butów maluchy mogą przyjemnie spędzić czas pod opieką wykwalifikowanego personelu. Sklep dla dzieci powinien również oferować profesjonalne doradztwo. Takie na przykład w Dziecięcym Centrum Handlowym „Entliczek” w Krakowie.

Zakupy mogą być nie tylko efektywne, ale również przyjemne. Wystarczy znaleźć sklep, który jest przyjazny zarówno dla dużych, jak i małych klientów.