Małopolski humor, czyli z czego krakowscy studenci śmieją się najczęściej?

future-students-gateway

Czym krakowski humor się wyróżnia? O wspaniałym mieście, jakim jest Kraków krąży wiele plotek i legend. Nie można zaprzeczyć, że jest to miejscowość o niesamowicie bogatej historii i kulturze. Druga stolica Polski często bywa w centrum wydarzeń, kształcili się tam artyści i przeróżni działacze. Takie warunki sprzyjają do powstawania rozmaitych indywidualności i idealnych warunków dla narodzin specyficznego humoru, jakim takie środowiska zazwyczaj się cechują. A więc co takiego można określić jako prawdziwie małopolski humor? O dziwno nie ma oczywistej odpowiedzi na to pytanie.

Każda grupa społeczna ma oczywiście swoje własne, hermetyczne dowcipy, które są niemal niemożliwe do zrozumienia dla kogoś z zewnątrz. Koniec końców jednak można dojść do wniosku, że Krakowiacy nie różnią się aż tak bardzo od reszty Polaków, a ich żarty są analogiczne do dowcipów z innych dużych miast.

Co śmieszy konkretne grupy wiekowe w Krakowie?

Wiek jest jednym z głównych czynników, kiedy mówi się o poczuciu humoru. W przypadku ludzi starszych zazwyczaj są to dowcipy związane z ich dzieciństwem bądź młodością, oparte w głównej mierze na nostalgii. Średnie pokolenie zazwyczaj zwraca się do internetu i klasycznych portali z żartami, jak na przykład http://kawaly.tja.pl/ . Jest to przypadek wart uwagi, ponieważ nie ma nic tak bardzo uniwersalnego, jak ogólnodostępne dowcipy z internetu, z których śmieje się praktycznie każdy.

Najciekawszy jest jednak humor wśród krakowskich studentów. Miasto to słynie z licznych uczelni o wyjątkowo wysokim poziomie, dlatego ściąga do siebie młodzież z całego kraju. Ta dość różnorodna mieszanka szybko przechodzi w miejskie życie, nie zajmuje im wiele czasu, aby zacząć traktować Kraków jak swoją rodzinną miejscowość. To właśnie w tych środowiskach można najbardziej doświadczyć tego, co określa się jako typowo krakowskie. Z racji, że mowa o ludziach młodych, to te lokalne elementy występują naprzemiennie z popkulturą, czyli najświeższymi memami i trendami, które dominują umysły studentów.

Jakie motywy w dowcipach są typowe dla Krakowa?

Kraków słynie ze swojej bardzo długiej rywalizacji ze stolicą Polski – Warszawą. Sytuacja taka ma miejsce choćby ze względu na utratę statusu stolicy na rzecz leżącej bliżej centrum kraju Warszawy. Nic dziwnego więc, że obie strony tego konfliktu bardzo śmieszą kawały o tym drugim mieście. Zjawisko to ma różne efekty, jednym z nich jest utrwalanie się pewnych mitów i stereotypów o ich mieszkańcach oraz chłodne stosunki pomiędzy nimi. Nie zawsze jednak sprawę tą traktuje się tak poważnie, a wręcz przeciwnie. Większość ludzi z pewnością ma wystarczający dystans, aby śmiać się zarówno z dowcipów o Warszawiakach jak i Krakusach. Poza tym, wiele żartów odnosi się do krakowskiej kultury i tamtejszych legend bądź do sławnych ludzi, którzy stamtąd pochodzą albo tam się kształcili. Często dowcipy mówią choćby o słynnych malarzach z Krakowa i ich awangardowych dzieł, które swojego czasu wprowadzały niemałe zamieszanie wśród krytyków sztuki.