Kulturalne wakacje w Krakowie

Wiadomości

Kraków jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych w Polsce – każdego roku masowo przybywają tu zarówno Polacy jak i goście zza granicy. Nic dziwnego, że władze miasta, fundacje oraz prywatni inwestorzy starają się stanąć na wysokości zadania ze swoją ofertą kulturalną i noclegową. Warto odwiedzić dawną stolicę Polski nie tylko ze względu na piękny Wawel i Bazylikę Mariacką, ale także liczne muzea i galerie sztuki. Nadają one miastu charakteru ważnego ośrodka kulturalnego, który wpływa na wyobraźnię zarówno mieszkańców, jak i przybywających turystów. Każdy ma odmienne preferencje w zakresie zwiedzania, warto więc zaznajomić się z pełną ofertą artystyczno – kulturalną Krakowa.

Z czego Kraków słynie

 

Poznawanie miasta warto zacząć oczywiście od Zamku i Katedry na Wzgórzu Wawelskim, a następnie Rynku. To tam znajdują się najważniejsze obiekty związane z historią Polski, które nie tylko opowiedzą nam jej dzieje z najdrobniejszymi szczegółami, ale też zachwycą zachowanymi wnętrzami i dziełami. Nic dziwnego, że każdego roku przyjeżdżają tutaj turyści z całego świata! Jednak Wawel, Sukiennice, czy Kościół Mariacki to absolutna podstawa, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Warto udać się w inne, równie ciekawe rejony miasta! Na szczęście bez względu na to co nas interesuje z pewnością znajdziemy odpowiedni nocleg w dogodnej lokalizacji. To za sprawą luksusowych apartamentów na wynajem Amstra, które położone są zarówno w obrębie Starego Miasta, jak i Kazimierza.

Początki muzealnictwa w Polsce, czyli Muzeum Narodowe

Kraków to miasto wielu bardzo ciekawych muzeach oraz galeriach. Jednym z najbardziej znanych i popularnych jest Muzeum Narodowe w Krakowie, które istnieje od 1879 roku. Wówczas mieściło się w Sukiennicach i mogło poszczycić się pierwszym swoim dziełem w postaci “Pochodni Nerona” Henryka Siemiradzkiego – wybitnego polskiego malarza akademickiego. Miało ono pełnić funkcję kulturalną dla mieszkańców miasta, a jego powstanie wpisało się w trend popularyzacji sztuki i kultury obecny wówczas w całej Europie. Obecnie główna siedziba Muzeum Narodowego mieści się w gmachu przy alei 3 Maja i zawiera trzy wystawy: “Broń i Barwa w Polsce”, Galerię Rzemiosła Artystycznego oraz Galerię Sztuki Polskiej XX wieku. Zwłaszcza ta ostatnia jest godna polecania, ponieważ zostały na niej zaprezentowane jedne z najciekawszych prac polskiej sztuki nowoczesnej. Oprócz tego regularnie pojawiają się wystawy czasowe, które skupiają się najczęściej na polskich artystach o kluczowym znaczeniu dla naszej kultury narodowej. Warto śledzić na bieżąco ofertę MN i wybrać się na wystawę która będzie nas najbardziej interesować.

Nowoczesna sztuka w zabytkowym mieście

Innym muzeum, które koniecznie należy odwiedzić podczas pobytu w Krakowie jest MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. Istniejąca od niecałych 10 lat instytucja nieustannie się rozwija i oferuje niezwykle ciekawe zbiory oraz wystawy czasowe. Przede wszystkim jest to bardzo ciekawy obiekt pod względem architektonicznym – MOCAK mieści się w dawnej fabryce Schindlera, która została przebudowana według projektu Claudia Nardiego Architette. Niezwykłego charakteru budowli nadaje przede wszystkim dach, którego łamana linia została włączona do logo muzeum. W środku jedno z pięter zostało w całości dedykowane najnowszej sztuce polskiej, która obejmuje dzieła artystów z dwóch ostatnich dekad, na drugim natomiast prezentowane są wystawy czasowe. Są one zawsze bardzo przemyślane i aktualne tematycznie, o czym warto się przekonać samemu. Oprócz przestrzeni wystawienniczej w MOCAK-u mieści się także biblioteka, która stanowi jeden z elementów filozofii muzeum jaką jest promowanie edukacji kulturalnej.

Dla każdego coś ciekawego

Warto jest także udać się w inne atrakcyjne miejsca prezentujące polską sztukę. Miłośnicy sztuki sakralnej oraz młodopolskiej powinni udać się do Muzeum Witrażu, gdzie można podziwiać wspaniałe przykłady sztuki na szkle. Oprócz tego warto jest się udać do oddziałów Muzeum Narodowego, np. w Sukiennicach, gdzie prezentowana jest polska sztuka XIX wieku. W Krakowie jest naprawdę wiele ciekawych miejsc, które oferują bardzo ciekawe wystawy i atrakcje – warto się o tym przekonać podczas najbliższego wyjazdu do dawnej stolicy Polski.