Lampy do kuchni – na jakie modele warto stawiać?

lampy-do-kuchni-na-jakie-modele-warto-stawiac

Kuchnia to serce domu. Miejsce przyrządzania i spożywania posiłków. Spędzania czasu wspólnie z najbliższymi bądź znajomymi, nie tylko na gotowaniu. Liczy się atmosfera tego miejsca, która sprzyja rozmowom, a do tego pozwala na jedzenie we wnętrzu w pełni komfortowym. W tej przestrzeni liczy się każdy element wyposażenia oraz każdy detal.

Dużą wagę przykładamy do wyboru oświetlenia. Od niego bowiem zależy, czy kuchnia będzie komfortowa, bezpieczna w codziennym użytkowaniu, a do tego ciekawie zaaranżowana. Jakie zatem lampy warto wybierać do kuchennego wnętrza?

Oświetlenie główne

Każda kuchnia potrzebuje oświetlenia głównego. Nie ma znaczenia, czy jest ona mała, średnia, czy duża. Z wydzieloną strefą na jadalnię czy bez niej. Światło główne ma za zadanie równomiernie oświetlać całą przestrzeń. Jest niezbędne za dnia, gdy za oknem pojawiają się ciemne chmury i opady, przez które domowe wnętrza wydają się być zbyt ciemne. Jest równie mocno potrzebne w porze wieczorowej i nocnej, gdy spędzamy czas na przyrządzaniu posiłków dla całej rodziny na kolejny dzień, ale i wtedy, gdy wstajemy w nocy, by napić się wody.

Co sprawdzi się w roli oświetlenia głównego? Najprostszy wybór to tradycyjne lampy wiszące, np. z oferty https://lightplus.pl/, które powinny znaleźć swoje miejsce w centralnej części sufitu. W przestronnej kuchni można wybrać nawet więcej niż jedną lampę, aby właściwie rozświetlić całą przestrzeń.

Oświetlenie zadaniowe

Bardzo ważnym elementem jest zastosowanie oświetlenia zadaniowego. Przydaje się ono podczas pracy przy blatach roboczych – krojeniu, siekaniu, obieraniu i preparowaniu produktów spożywczych. Ponadto wtedy, gdy zmywamy naczynia bądź pilnujemy potraw znajdujących się w naczyniach ustawionych na kuchence. Dlaczego to tak ważne?

Korzystając z powyższych miejsc stajemy tyłem do światła głównego, więc tworzą się zacienione powierzchnie. To nie sprzyja komfortowemu i bezpiecznemu gotowaniu. Oświetlenie zadaniowe ma zatem za zadanie doświetlić te miejsca, sprawić, że będziemy dokładnie widzieć, co kroimy czy przyrządzamy, następnie gotujemy, a potem zmywamy. W ten sposób zapewniamy sobie nie tylko komfort pracy, ale i bezpieczeństwo, bo minimalizujemy ryzyko np. skaleczenia nożem.

W roli oświetlenia zadaniowego sprawdzają się lampy montowane bocznie. Świetnym pomysłem jest oświetlenie podszafkowe, a także LED-owe listwy. Źródła światła umocowane pod szafkami, tuż nad blatami roboczymi, oferują wystarczająco dobre światło, a do tego są dekoracyjne. W ten sposób można również podkreślić charakter kuchennego wnętrza.

Lampy nad strefą jadalnianą

Jeśli postanowiliśmy wydzielić z kuchni strefę jadalnianą, musimy pamiętać również o instalacji lamp nad stołem. Wystarczy jedna lampa zamontowana centralnie nad blatem okrągłego lub owalnego stołu, więcej zaś punktów przyda się, gdy stół jest długi i ma za zadanie pomieścić wielu domowników i gości.

W takim przypadku warto stawiać na pojedyncze lampy wiszące z regulowanymi linkami. Ciekawą propozycją jest również oświetlenie szynowe – minimalistyczne, funkcjonalne i pozwalające na precyzyjne dopasowanie oświetlenia części jadalnianej.

Co z dekoracyjnością lamp? Na rynku znajdujemy szeroką ofertę produktów przeznaczonych do zastosowania w kuchni. Są one nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne, wpisujące się w aktualne trendy wnętrzarskie. Skorzystajmy z powyższych wskazówek, a z powodzeniem znajdziemy lampy, które sprawią, że kuchnia będzie właściwie i ciekawie oświetlona.

Termowizja myśliwska – co to takiego?