Który kierunek studiów zagwarantuje Ci zdobycie pracy w Krakowie? Dyskusja ze studentami

CollegeStudent-1024x1019

Poprosiliśmy grupkę studentów o opinie na temat tego, jakie kierunki studiowali bądź studiują w kontekście tego jakich specjalistów aktualnie szuka się na krakowskim rynku pracy. Zobaczmy co mają do powiedzenia.

Helena: absolutnym pewniakiem są wszelkie kierunki związane z informatyką i nowymi technologiami. Moim zdaniem tej kwestii nawet nie trzeba specjalnie wyjaśniać, bowiem posiadanie wiedzy w branży IT już mówi samo za siebie. Halo, żyjemy w XXI wieku dlatego po prostu nie może być inaczej. Sama jestem studentką – uczę się programowania, bo dobrze wiem jak dobrze zarabiają w Krakowie absolwenci tychże kierunków.

Zygfryd: za namową rodziny wybrałem filozofię, wiem, że kierunek ten nie jest obecnie popularny, ale właśnie dzięki temu możemy być przekonani, że uda nam się znaleźć zawód dla siebie. Podczas, kiedy młodzi ludzie masowo wybierają przedmioty ścisłe, nieliczni humaniści są w stanie dostać się dokładnie tam, gdzie ich potrzebują.

Grażyna: wychowując się z piątką młodszego rodzeństwa, od lat zajmuję się dziećmi. Studia pedagogii okazały się strzałem w dziesiątkę. W czasach, gdy w przedszkolach brakuje miejsc, zostanie przedszkolanką w jednej z nowo powstałych, prywatnych placówek nie jest takie trudne. Wszystko, czego trzeba to odrobina cierpliwości i wyrozumiałości.

Dobromir: jeśli mam być szczery, to nigdy nie lubiłem pracy grupowej, jest to główny powód dla którego zostałem projektantem stron internetowych. Wszystko, czego potrzebuję, to zlecenie i konkretne wytyczne. Nie zajęło mi wiele czasu, aby znaleźć pracę, w sumie to już po kilku tygodniach po skończeniu studiów z grafiki komputerowej już miałem za sobą kilka dobrych i dobrze płatnych zleceń.

Dorota: Moim zdaniem w Krakowie nigdy nie braknie miejsc pracy dla wszystkich osób związanych z modą i urodą. Taka specjalizacja zawsze ma przyszłość, bowiem wszyscy lubią inwestować w siebie i swój wygląd. Dlatego postawiłam na kosmetologię i robię wiele kursów, które podnoszą wciąż moje kwalifikacje.

Magda: nie wiem dlaczego w całej tej dyskusji jeszcze nie pojawiły się finanse. Przecież od wiek wieków pieniądz rządzi światem – tak było i będzie i Kraków nie jest wyjątkiem. Jakiekolwiek studia wyższe związane z finansami cieszą się ogromną popularnością i wcale mnie to nie dziwi. Ja sama postawiłam na rachunkowość finansową, jest to coś co mnie interesuje i w czym mam nadzieje zrobić karierę w eks polskiej stolicy.

Krzysiek: motoryzacja, samochody, automotive – zawsze to mnie napędzało. Pochodzę z małej miejscowości, ale słyszałem że w Krakowie wszyscy inżynierowie i mechanicy pasjonujący się branżą motoryzacyjną naprawdę mają szansę na dobry zarobek i fajną posadę. I tak jest faktycznie – studiuję na kierunku menadżer motoryzacji równocześnie pracując w salonie samochodowym. Jestem pewien że będę spełniony, rynek jest na to otwarty.

Jak widać Kraków jest pełen perspektyw a młodzi ludzie o różnych zainteresowaniach i preferencjach z pewnością znajdą tutaj pracę idealną dla siebie z godziwymi zarobkami.

(w artykule wykorzystano materiały pochodzące również z serwisu studia Warszawa)