Kredyt konsolidacyjny – przeczytaj, zanim się zdecydujesz!

credit-squeeze-522549_960_720

Konsolidacja zadłużenia przenosi wszystkie Twoje długi i składa je w jedną mniejszą, “łatwiejszą do zarządzania” miesięczną płatność. Wiem, że w tym momencie wydaje Ci się, że konsolidacja długów wydaje się być odpowiedzią na twoje modlitwy. Dopóki nie spojrzysz pod maskę. Następnie widzisz te wszystkie chochliki, które mogą spowodować, że pogorszy to twój koszmar zadłużenia.

Co się dzieje, gdy rachunki zaczynają dobijać?

Opłata za ciężarówkę. Drugi samochód. Sześć kart kredytowych. Hipoteka w domu. Czy konsolidacja długu jest odpowiedzią dla ciebie? Spójrzmy.

Konsolidacja zadłużenia – co to jest?

Załóżmy, że masz sześć kart kredytowych z saldami: bank konsolidowałby wszystkie sześć sald i tworzy miesięczną płatność dla Ciebie, która jest niższa niż wszystkie minimalne miesięczne płatności łącznie. Niższe płatności brzmią świetnie, prawda? Obietnice są prawdziwe

Na pierwszy rzut oka brzmi świetnie, ponieważ obiecują:

  • Powstrzymanie wszystkich wierzycieli od dzwonienia.

  • Pomóc Ci znów stanąć na nogi.

  • Zredukować stres.

  • Zostawić ci więcej pieniędzy do wydania.

Kto by nie chciał tych rzeczy, jeśli masz dług?

To prawda – dostaniesz te wszystkie rzeczy, jeśli skonsolidujesz swój dług. I będziesz mieć więcej gotówki co miesiąc. Przyjazny konsolidator długów przychodzi i mówi:

„Cześć, mam świetne wieści. Obecnie płacisz 4000 zł miesięcznie, ale rozmawiałem z kredytodawcami i mogę obniżyć Twoją stopę procentową, a Twoja miesięczna wypłata spadnie do 3500 zł”!

Super! Myślisz: “Każdego miesiąca będę miał dodatkowe 500 zł w kieszeni”. I to prawda.

Ale…

Otrzymujesz niższą miesięczną opłatę, rozkładając swoje płatności na dłuższy czas. Więc de facto i tak zapłacisz dodatkowe pieniądze za przywilej rozłożenia płatności.

Czy to brzmi dla ciebie atrakcyjnie? Będzie cię to kosztować dodatkowe pieniądze, ale w dłuższej perspektywie.

Jaki jest najlepszy sposób konsolidacji zadłużenia?

Konsolidacja zadłużenia jest więc czasem niekorzystna dla portfela, ponieważ generuje dodatkowe koszty. Nie rozwiązuje również problemu leżącego u podstaw wszystkiego, który zwykle jest powodem, dla którego ludzie potrzebują tego rodzaju usług – złe nawyki zarządzania finansami. Połowa Krakowian wydaje więcej niż zarabia. To prowadzi do zadłużenia, co prowadzi do potrzeby konsolidacji długów dla niektórych.

Przechodzenie do konsolidacji zadłużenia bez zwracania uwagi na symptomy nadmiernego wydawania pieniędzy jest jak próba zrzucenia wagi poprzez ćwiczenia. Przejadanie się powoduje przybieranie na wadze – najpierw skup się na nawykach żywieniowych.

Jak możesz wyjść z długów oraz nie marnować mnóstwa pieniędzy na odsetki? Musisz zrobić plan wydatków i wydostać się z zadłużenia. Zacznij od tego, by poznać wszystkie definicje konsolidacji – możesz je znaleźć tutaj: https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsolidacyjny-definicja/. Możesz też być własnym konsolidatorem zadłużenia, dokonując kilku zmian w stylu życia.

To może wydawać się trudnym okresem w twoim życiu. To zajmie trochę czasu, ale wyjdziesz z długów. Kiedy to zrobisz, sprawisz, że będziesz ponad tym wszystkim!