Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskej: 12 zamków i skałek, które musisz odwiedzić na szlaku Orlich Gniazd

SONY DSC

Jura Krakowsko-Częstochowska jest jednym z regionów geograficznych położonych na południu naszego kraju. Jest częścią większej Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski.

Chętnie zaglądają tutaj miłośnicy pięknej przyrody i pieszych wycieczek. A także osoby, które zainteresowane są historią tego niesamowitego miejsca. Jakie atrakcje czekają tutaj na turystów?

Szlak Orlich Gniazd – poznaj najważniejsze obiekty tego szlaku turystycznego

Jednym z ciekawszych miejsc w regionie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest Szlak Orlich Gniazd. Na jego terenie znajdują się zamki, a także ich ruiny. Obiekty te często były budowane na skałach, których wysokość sięga nawet 30 m. wysokości. Szlak można pokonywać zarówno pieszo, jak i na rowerze. Do głównych obiektów zalicza się tutaj 12 zamków i ich ruin:

  • zamki: Korzkiew, zamek królewski w Pieskowej Skale i zamek królewski w Bobolicach;

  • ruiny zamków: w Olsztynie, Mirowie, Ojcowie, Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Podzamczu, Pilicy i Morsku.

Stitched Panorama

Najciekawsze skałki na terenie Szlaku Orlich Gniazd

Na terenie Szlaku Orlich Gniazd znajduje się też wiele ciekawych obiektów skalnych. Wiele z nich ma interesujące nazwy nawiązujące do ich charakterystycznego kształtu. Wymienić tutaj można między innymi Maczugę Herkulesa, Muszla czy Brama Krakowska. Inne ciekawe formacje skalne znajdujące się na tym terenie to m.in. Bukowa Skała, Panieńskie Skały, Ostrogi, Skamieniały Wędrowiec, Wapiennik, Panieńskie Skały, Skały Wdowie, Plażówki czy Pochylce.

Jak przygotować się do górskich wypraw?

Wybierając się na piesze czy rowerowe trasy położone na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do warunków, jakie panują na zewnątrz. W takiej sytuacji dobrze jest zainwestować w specjalną odzież outdoorową, która zapewnia utrzymanie optymalnej temperatury ciała bez jego przegrzewania. Takie produkty zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci znajdziesz między innymi na stronie https://sklep.jack-wolfskin.pl/. Oprócz tego, warto zaopatrzyć się także w wygodne buty ułatwiające poruszanie się po wymagających ścieżkach turystycznych oraz czapki czy rękawiczki (w okresie jesienno-zimowym). Tego typu akcesoria znajdziesz natomiast na stronie https://www.e-horyzont.pl/.