Krakowskie szkółki jeździeckie zapraszają na siodła!

destiny-equestrian-complex-1214622-2125522-regular

Wiosna wreszcie nadeszła! Powiedzieć, że to była długa zima, byłoby trochę niedopowiedzeniem. Mając to na uwadze, jesteśmy gotowi wydostać się z naszych miejskich, krakowskich jaskiń i jak najlepiej wykorzystać cieplejsze miesiące w tym roku!

Utknąłeś przez cały sezon z telewizorem i swoimi myślami, oglądając stare filmy Johna Wayne’a marzyłeś o różowym zachodzie słońca i niekończących się horyzontach na prerii? Czy jest lepszy czas, aby w końcu zrobić coś, by nauczyć się jeździć konno? Twój pierwszy raz na koniu z pewnością będzie ekscytujący, ale będziesz nieco onieśmielony tylko na początku. Zanim więc zaczniesz szukać szkoły jazdy w Krakowie (a jest kilka) przeczytaj tych kilka wskazówek, które mogą Ci bardzo pomóc na pierwszej lekcji.

Musisz się… zrelaksować!

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda? Przecież konie są ogromne! Ale są także inteligentne i niezwykle wrażliwe. Jeśli twój koń rozpozna, że jesteś zdenerwowany lub poruszony, prawdopodobnie zareaguje nieco nerwowym podnieceniem. Zbliżaj się do swojego konia powoli i cicho, zawsze z przodu. Niedługo staniecie się partnerami w tym pięknym hobby, a nie przeciwnikami. Większość koni wyraża swój nastrój dzięki łatwo rozpoznawalnym, widocznym wskazówkom. Jeśli zbliżysz się do swojego konia, a ona wyraźnie odczuwa niepokój, daj mu trochę przestrzeni i pozwól mu przyjść do ciebie. Dobra pasza dla koni sportowych-wyczynowych  na pewno będzie miłą zachętą.

Znajdź dobrego trenera

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz jeździć konno, zawsze powinieneś być pod nadzorem doświadczonego, profesjonalnego jeźdźca, takiego jak w jednej z krakowskich stadnin (lista poniżej). Jeśli jesteś z poza miasta, możesz znaleźć szkółki jeździeckie i prywatnych instruktorów w wielu obszarach wiejskich. Co najważniejsze, szkoły jeździeckie zazwyczaj wybierają konie o łagodnych temperamentach i łagodnych usposobieniach dla początkujących jeźdźców. Profesjonalny instruktor przeprowadzi Cię przez podstawy jazdy konnej, aby do czasu dotarcia do siodła uzyskać chłodną pewność doświadczonego kowboja.

Szkółki, które warto wziąć pod uwagę:

  • Krakowski Klub Jazdy Konnej – Adres: Kobierzyńska 175, 30-382 Kraków
  • Ośrodek Jazdy Konnej PEGAZ – Adres: Karola Łowińskiego 1, 31-752 Kraków
  • Przyjaciel Konika. Ognisko TKKF – Adres: Fort 49 1/4, Kraków 28 skr.poczt. 87, 30-969 Kraków
  • Klub Jazdy Konnej Mustang – Adres: Nad Zalewem 15, 30-001 Kraków
  • Klub jazdy konnej – Adres: Mydlnicka 73, 30-143 Kraków

Daj się ponieść!

Idź z Flow

Wielu początkujących jeźdźców przyjmuje sztywną, nieprzyjemną postawę, gdy po raz pierwszy wskakują na konia. Z czasem będzie to bardzo bolesna jazda. Usiądź prosto, opuść kolana i pozwól swojemu ciału zsynchronizować się z ruchem grzbietu konia. Poczuj rytm kroku swojego konia i postaraj się podążać za jego ruchem w siodle. Twój kość ogonowa będzie ci później wdzięczna!

W pewnym momencie będziesz musiał zatrzymać konia, a to będzie oznaczało że musisz wykorzystać lejce. Wystarczy lekkie pociągnięcie w kierunku klatki piersiowej, aby koń wiedział, że tam jesteś. Tylko jeśli koń będzie się opierał twoim łagodnym prośbom, konieczne jest wywieranie większego nacisku na lejce.