Krakowski przemysł stawia na: wbudowane komputery przemysłowe

krakow delta

Wbudowany komputer przemysłowy już od dawna odgrywa kluczową rolę w dziedzinie przemysłu farmaceutycznego, medycznego, spożywczego i usługowego oraz wojskowego, ale w tym miejscu przyjrzyjmy się bliżej niektórym zaletom, jakie mają wbudowane komputery przemysłowe nad ich odpowiednikami ogólnego przeznaczenia, bowiem okazuje się iż takie modele są w ostatnio w krakowskim przemyśle najbardziej popularne.

Dlaczego?

Funkcjonalność o niskim poborze mocy

Wysokiej klasy komputery przemysłowe takie jak są wyposażone w najnowszą technologię procesorów o niskim poborze mocy i są tak usprawnione, aby zapewnić minimalne zużycie energii bez poświęcania:

  • funkcjonalności
  • jakości produktu

Wbudowane procesory o dużej mocy, również przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii.
W przypadku wbudowanego komputera przemysłowego istnieje zazwyczaj jedna funkcja dedykowana dla tego urządzenia. Na przykład wbudowany komputer przemysłowy do matrycy sygnałów ruchu ma sprzęt i oprogramowanie przeznaczone do właściwego funkcjonowania tylko tego konkretnego celu – stąd optymalizacja tego, co produkt może zrobić.

Dłuższy cykl życia produktu

W przypadku większości wbudowanych komputerów przemysłowych regularna żywotność modelu szacowana jest na około pięć do siedmiu lat. Producenci projektują swoje płyty z chipsetami o długiej żywotności, zapewniając, że urządzenie ma trwać jak najdłużej.

Funkcje konfigurowalne

W porównaniu do komputerów przemysłowych ogólnego przeznaczenia, które mają szereg podstawowych funkcji, które zaspokajają większość potrzeb, wbudowany komputer przemysłowy ma dwie główne funkcje:

  • gromadzenie danych
  • kontrola i obsługa urządzeń przemysłowych za pomocą specjalistycznego oprogramowania opracowanego przez producenta

Tym samym wbudowany komputer przemysłowy mając na uwadze jeden z tych celów pozwala na to, iż prawie wszystko można zrobić za pomocą sprzętu, a następnie oprogramowanie może dodatkowo dostosować urządzenie do potrzeb konkretnej branży lub pracy, instalując własne oprogramowanie.

W związku z tym, gdy otwarcie konsumenckiego komputera ogólnego przeznaczenia całkowicie unieważnia gwarancję, wbudowane komputery przemysłowe nie mają takich ograniczeń, a ich gwarancje pozwalają na takie rzeczy. Dzięki temu naprawy na miejscu i rozmowy serwisowe są wykonalne.

Wiele wbudowanych komputerów przemysłowych jest wykorzystywanych bezpośrednio w fabrykach i innych trudnych warunkach środowiskowych, które mogą nie tylko narazić je na trudniejsze warunki, ale również obejmują sytuacje nieostrożnego obchodzenia się z tymi urządzeniami elektronicznymi. Wbudowane komputery przemysłowe, w zależności od ich zastosowania, są zbudowane tak, aby wytrzymać dość surowe warunki. Mogą być tak wykonane, aby pochłaniały stacjonarne wstrząsy lub upadki, zachowują funkcjonalność nawet podczas transportu przez pojazdy i są chronione przed działaniem wilgoci i brudu.

Niezawodność produktu

Biorąc pod uwagę, że wbudowany komputer przemysłowy jest potencjalnie narażony na trudne warunki, a na pewno wykonuje swoje zadania bez awarii, a producenci często dodają pewne funkcje, takie jak dysk SSD, w celu szybkiego, niezawodnego przechowywania danych i wiele innych usprawnień docenianych przez krakowskich przedsiębiorców.