Krakowski ogród – nie eksperymentuj, ale słuchaj roślin!

girl-1208307_960_720

Porada numer jeden dla początkujących ogrodników jest niezawodnie taka sama – bez względu na to, czy uprawia się kwiaty w Krakowie, czy oliwki we Włoszech: bądź cierpliwy i czekaj. Patrz i obserwuj, aż zaczniesz widzieć efekty swoje pracy. Co masz do dyspozycji? Co dobrze rośnie w sąsiedztwie? Drzewa, żywopłoty i dzikie kwiaty wzdłuż drogi są tak pouczające, jak rośliny, które rosną w ogrodach innych ludzi. Jest tego jakiś powód, że paprocie pojawiają się wszędzie, lub dlaczego nikt w twojej okolicy nie uprawia winorośli ani fig.

Poczucie domu i jego otoczenia pomoże zasugerować temat lub atmosferę ogrodu. Niezależnie od tego, czy topografia jest wypełniona liśćmi, czy gęsto zabudowana, ważne jest, aby główny pomysł na ogród był prosty. Na przykład ciemny dziedziniec na krakowskie starówce mógłby stać się ogrodem z jasnymi roślinami, a ściśnięta, bardziej słoneczna przestrzeń zatrzymywałaby zapach. Kieruj swoje rośliny w kierunku tego głównego pomysłu.

Trzymaj nowe rośliny w doniczkach cały pierwszy sezon, aby móc je badać z bliska, podczas gdy później decydujesz, powoli, co z nimi zrobić i gdzie. Pomogą ci zachować ogród w jak najlepszym stanie. Za tylnymi drzwiami młody ogród na wczesnym etapie może wyglądać pusto. Puste przestrzenie między nowymi roślinami będą wydawały się ogromne, ale to będzie testem twojej determinacji. Roczne wysiewy w tych szczelinach zapewnią szybki tymczasowy ogród, a przykrywanie pustej ziemi pomoże również w zwalczaniu chwastów.

Twoje rośliny wolą rosnąć na ścieżce?

Rada: może próbują ci coś powiedzieć!

Zwróć uwagę na to, gdzie rozsiewają się naturalnie i patrząc na to zachowaj otwarty umysł. Możesz też spojrzeć na kwiatowy blog, aby uzyskać jeszcze więcej inspiracji w tym temacie. Kuszące jest ignorowanie truizmów ogrodowych, gdy próbujesz wykuć własną drogę. “Właściwa roślina dla odpowiedniego miejsca” brzmi nudno? Fajniej jest zrobić to po swojemu i wyhodować niewłaściwą roślinę w niewłaściwym miejscu? Gdy to się nie powiedzie, będziesz lepiej przygotowany do znalezienia odpowiedniego miejsca dla odpowiedniej rośliny. Czy dana roślina pochodzi z amerykańskich prerii? Czy rośnie ona bujnie na terenie Himalajów? Możesz myśleć, że wszystko się uda i możesz cokolwiek chcesz posadzić w swoim krakowskim ogrodzie, ale wtedy roślina nie współpracuje: kochająca lasy naparstnica sama dobrze się odnajduje na suchej ścianie lub migruje do najgorętszej części ogrodu. Kiedy czujni ogrodnicy przenoszą ją gdzieś gdzie się jej nie spodoba – efekt jest zawsze taki sam. Faktem jest, że rośliny zawsze rosną tam, gdzie chcą.

Zwróć uwagę na to, gdzie wyrastają samosiewniki i zachowuj otwarty umysł na jakość:

  • światła,
  • gleby,
  • wilgoci.

To może się diametralnie zmienić nawet między jedną a drugą ścieżką ogrodową. Jeśli twoje ścieżki są wykonane ze żwiru, zapewnią coś bardzo atrakcyjnego dla wielu roślin: drenaż i warstwy mulczu. Ten żwirowy obszar zmniejsza parowanie i utrzymuje korzenie w chłodzie. Nasiona pięknie kiełkują w żwirze, co sprawia, iż nonsensem staje się przesadzanie z tego miejsca sadzonek do innego miejsca.

Czy żwir jest idealnym podłożem uprawowym? Być może, ale światło jest naprawdę najważniejszym elementem. Każda roślina potrzebuje odpowiedniej ilości w każdym sezonie, nie tylko w czasie kwitnienia. Wilgoć może być mniej ważna niż przepływ powietrza – otrzymana od roślin mądrość jest zdecydowanie mniej istotna niż samodzielne odkrywanie.

sznurek ozdobny