Kraków na weekend – co warto zobaczyć?

06_Depositphotos_458912142_L_800x533

Każdy, kto chciałby spędzić weekend w Krakowie powinien pogodzić się z tym, że na pewno zabraknie czasu na zobaczenie wszystkich atrakcji. Dobrym pomysłem okazuje się wcześniejsze dokładne opracowanie planu pobytu w tym wyjątkowym mieście, aby nie tracić cennych chwil na zastanawianie się, w jakim kierunku ruszyć.

Atrakcje Krakowa, których nie można pominąć

Dobra wiadomość jest taka, że wiele ciekawych miejsc znajduje się w niewielkiej odległości od siebie. Osoby, które przyjeżdżają na weekend pociągiem zwiedzanie grodu Kraka mogą rozpocząć już kilka minut po wyjściu z dworca, ponieważ tak blisko jest Stare Miasto otoczone przez zielone Planty. Miejsce wyjątkowe, o czym świadczy fakt wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w pierwszej edycji, czyli w 1978 roku. Wzrok przykuwa Barbakan, a Brama Floriańska wręcz zaprasza, aby pójść dalej ulicą Floriańską z widokiem na słynny Kościół Mariacki zlokalizowany na Rynku Głównym. Warto poczekać na pełną godzinę, ponieważ wtedy z wieży bazyliki rozlega się dźwięk hejnału. Oczywiście miłośnicy architektury sakralnej z pewnością nie pominą wejścia do środka, aby podziwiać słynny ołtarz Wita Stwosza oraz sklepienie ozdobione przez mistrzów malarstwa polskiego – Wyspiańskiego, Matejkę i Mehoffera.

To nie wszystko, ponieważ na środku Rynku Głównego są Sukiennice. Warto wejść na górę do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku albo zejść w Podziemia Rynku, czyli do multimedialnego muzeum. Ciekawą perspektywę daje również widok z 70-metrowej Wieży Ratuszowej.

W stronę Wawelu

06_Depositphotos_11257343_L_800x534

Weekend w Krakowie bez wizyty na Wzgórzu Wawelskim? Niemożliwe, tym bardziej że z Rynku to zaledwie 10 minut spacerem (chociaż zawsze jest dłużej, bo po drodze znajduje się kilka interesujących miejsc). Najprościej ruszyć tętniącą życiem ulicą Grodzką i już po chwili dochodzi się do Placu Wszystkich Świętych, a tam na prawo Bazylika Franciszkanów z niepowtarzalnymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego, a na lewo ciekawa bryła Bazyliki Dominikanów. Zanim dojdzie się do Wawelu to jeszcze można podziwiać okazały, barokowy Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, w którym często odbywają się koncerty muzyki poważnej i sakralnej, a w każdy czwartek pokazy wahadła Foucaulta.

Zlokalizowane w zakolu Wisły Wzgórze Wawelskie robi wrażenie o każdej porze roku, aczkolwiek szczególnie wiosną prezentuje się zjawiskowo ze względu na kwitnące magnolie. Panorama stamtąd też zachwycająca, a przecież koniecznie trzeba przejść się po Komnatach Królewskich Zamku z arrasami Zygmunta Augusta i zajrzeć do Zbrojowni oraz Skarbca Koronnego. Oczywiście trudno też pominąć Katedrę na Wawelu z Grobami Królewskimi.

06_Depositphotos_16886709_L_800x533

Weekend w Krakowie to za mało

Trudno w ciągu 2 dni posmakować wszystkich atrakcji grodu Kraka. Niedaleko Wawelu wchodzi się w świat synagog zlokalizowanych na Kazimierzu. Z kolei Bulwarami Wiślanymi można dojść do Kładki Bernatka i przekroczyć Wisłę, aby znaleźć się równie ciekawej części miasta, czyli na Podgórzu. Tam już niedaleko do uroczego rezerwatu przyrody nieożywionej Bonarka oraz miejsca pamięci po nazistowskim obozie pracy przymusowej Płaszów.

Miłośnicy PRL-u z pewnością będą też zachwyceni wizytą w najstarszej części Nowej Huty. Natomiast nad Zalewem Zakrzówek można poczuć się jak w Chorwacji. Niewątpliwą atrakcją Krakowa są również kopce, a zwłaszcza Kopiec Kościuszki. Warto również podjechać do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu albo do Klasztoru Kamedułów na Bielanach – z tym że bramy tego ostatniego są otwarte dla kobiet jedynie przez 12 dni w roku.

To i tak zaledwie kilka najbardziej interesujących miejsc, więc od razu warto planować kolejne weekendy w Krakowie, aby poczuć prawdziwy klimat miasta. A jeśli szukacie noclegu w Krakowie z pomocą przychodzi oferta ITAKI z bazą hoteli w Polsce.

Polecamy:
Lampa do salonu – jak wybrać?