Kraków to nie tylko smog…

Old city center view with Adam Mickiewicz monument, St. Mary's Basilica and birds flying in Krakow on the morning

Ostatnimi czasy Kraków kojarzy się w kraju głównie z zanieczyszczonym powietrzem… Niestety pomimo podejmowanych starań wieloletnie zaniedbania doprowadziły do sytuacji, w której smog otula dawną stolicę Polski jak odzież wędkarska zmęczone długim wyczekiwaniem ciało wędkarza, siedzącego na swojej łódce w brzydki, jesienny dzień. Jednak kreowanie takiego wizerunku miasta, docenianego przez zachodnich turystów, jest co najmniej niesprawiedliwe. Gród Kraka ma bowiem do zaoferowania wiele atrakcji, sprowadzających nie tylko do Wawelu i smoka, rekompensujących z nawiązką powietrze nienajlepszej jakości…

Kraków jest jednym z dwóch polskich miast (prócz Warszawy) mających status metropolii globalnej. Znaczny wpływ na osiągnięcie tego statusu miał turystyczny charakter miasta, uznanego przez wiele branżowych czasopism za jedno z najpiękniejszych świata. Jako destynacja podróżników z wielu zakątków globu zakorzenił się na stałe w świadomości społeczeństw wielu państw globu, z których wielu wraca w jego gościnne mury wielokrotnie, doceniając nie tylko uroki wzbudzającej podziw architektury, ale także niezwykły klimat jego zabytkowej części oraz ogromną liczbę atrakcji.

Najważniejszymi, wręcz obowiązkowymi, punktami na trasie zwiedzania powinny być Zamek Królewski na Wawelu. Wizytówka Krakowa, jest dla miasta tym samym, czym wieża Eiffela dla Paryża, czy Koloseum dla Rzymu. Aby poczuć iście krakowski klimat należy też udać się na Rynek Główny. Miłośnicy awiacji zostaną zauroczeni zbiorami Muzeum Lotnictwa Polskiego, mającego w swoich zborach wiele unikatowych samolotów, w tym między innymi jedyny zachowany egzemplarz legendarnego myśliwca PZL P. 11, broniącego polskiego nieba w 1939 roku. Przyjezdnych zachwycić mogą też przepastne zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich, Zamek Ogrodzieniec, Planty Krakowskie, Barbakan, czy słynne Sukiennice. Jednak to tylko skromna część tego co do zaoferowania gościom ma to niezwykłe miasto. Równie fascynującymi atrakcjami są Podziemia Rynku, Synagoga Stara oraz wieża ratuszowa. Całość atrakcji uzupełnia znakomite, bardzo rozbudowane zaplecze turystyczne. Dzięki niemu nie tylko nie będziemy mieli większych problemów z odnalezieniem się wśród setek atrakcji oraz znalezieniem doskonałych przewodników, ale także bez trudu znajdziemy zakwaterowanie dostosowane do swoich oczekiwań. Dzięki niezliczonym restauracjom, klubom i mniej „historycznym” atrakcjom będziemy mogli skutecznie „wypocząć” także po zwiedzaniu.

Jak wynika z powyższego Kraków to nie tylko „Smog Wawelski”, jak zaczęto żartować w mediach społecznościowych, ale także ogrom niezwykłych atrakcji, wśród których dla siebie znajdą coś ciekawego zarówno młodzi, jak i nieco starsi. Setki lat pięknej historii i przenikania się wielu kultur sprawiły, że dawna stolica Polski zachwyca nie tylko dziesiątkami zabytków o niezwykłej architekturze, których piękno doceniają goście z najbardziej odległych – czasem, z punktu widzenia Polaka, nawet nieco egzotycznych – miejsc, ale także specyficzna aura i klimat tego miejsca, sprawiające, że zaraz po jego opuszczeniu ma się ochotę wracać z powrotem.
Warto również wspomnieć, że okolice Krakowa są niezwykle atrakcyjnym miejscem, często odwiedzanym przez myśliwych. Sama miejscowość słynie ponadto z dużej ilości sklepów, mających w swojej ofercie ubrania myśliwskie.