Praca Kraków dla studentów – gdzie szukać ofert?

Female hands photographing St. Marys Basilica with mobile phone on the sunrise in Krakow

Szukasz pracy dla studentów dziennych? Kraków to miasto idealne dla Ciebie. Duży ośrodek akademicki z renomowanymi uczelniami jest jednocześnie jednym z większych ośrodków gospodarczych w Polsce – centrum usługowo-biznesowym. Działają tu także liczne zakłady przemysłowe i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Studenci dzienni, chcący znaleźć pracę w Krakowie czy każdym innym mieście, mają na początek małe utrudnienie – muszą wykazać się świetną organizacją własnego czasu. Pogodzenie zajęć na uczelni, obowiązków, spotkań towarzyskich i dodatkowych aktywności to nie lada wyzwanie. Przy odrobinie chęci – i wiedzy o rynku zatrudnienia – można mu jednak sprostać. Zatem… co można robić zawodowo, ucząc się dziennie? Jak i gdzie szukać ofert pracy w Krakowie od zaraz?

Praca dla studentów dziennych: Kraków – co można robić?

Możliwości jest naprawdę wiele. Zacznijmy od tego, że lokalny rynek pracy odznacza się dużym zapotrzebowaniem na pracowników i niską stopą bezrobocia. Na koniec lutego 2022 r. (zgodnie z danymi GUS) wskaźnik ten wynosił 2,8% w Krakowie, 5,0% w powiecie krakowskim, 4,6% w województwie małopolskim i 5,5% w Polsce. Jak widać, bezrobocie w stolicy Małopolski nie stanowi dużego problemu.

Co może robić zawodowo student dzienny? Jakiej szukać pracy w Krakowie? Oferty warto przeglądać przede wszystkim pod kątem własnych możliwości. Studia dzienne wykluczają zatrudnienie na pełen etat. Potrzebny będzie elastyczny grafik, pozwalający dostosować godziny pracy do zajęć na uczelni. Bardzo wielu młodych ludzi, także tych studiujących dziennie. Nauka w tym trybie nie stanowi zwykle przeszkody w gastronomii – w pracy jako kelner, barman czy pomoc kuchenna – ani w handlu i obsłudze klienta. Do wyboru są praca w systemie weekendowym, np. w sklepach albo call center, gdzie również można dostosować sobie grafik.

Można oczywiście także poszukać pracy w wyuczonym zawodzie. To zawsze świetnie wygląda w CV i pomaga w rozpoczęciu kariery. Jeszcze studiując dziennie, warto rozejrzeć się za stażem, praktykami czy zostać wolontariuszem. Wiele osób już na studiach decyduje się na realizację zleceń – np. fotograficznych, copywriterskich czy udzielanie korepetycji. Takie dorabianie może mieć bardziej okazjonalną formę, a jednocześnie przynosić sporą satysfakcję i oczywiście zarobki.

Oferty pracy dla studentów w Krakowie – gdzie szukać ogłoszeń?

Na jakich stronach szukać w Krakowie pracy dla studenta? Z pewnością warto zajrzeć na portal rekrutacyjny. Np. praca.pl to platforma z tysiącami ofert od pracodawców z całej Polski. Ogłoszenia można wygodnie filtrować wg własnych preferencji, np. zaznaczając obszar zawodowy, poziom stanowiska, preferowaną formę zatrudnienia lub opcję pracy zdalnej. Na tym portalu z ofertami pracy szybko przygotujemy także życiorys (w bezpłatnym kreatorze CV). Dobre CV zdecydowanie ułatwi przekonanie pracodawcy, że opłaca się dać nam szansę.

Miejscem, gdzie warto skierować swoje kroki, szukając pracy w akademickim mieście, jest uczelniane biuro karier. Tego typu instytucje współpracują z pracodawcami chcącymi przyjąć do pracy studentów określonych kierunków, także studentów dziennych.

Kiedy szuka się dorywczej pracy, np. przy opiece nad dziećmi albo jako korepetytor, warto samemu zaoferować swoje usługi. Niezwykle pomocna jest tu poczta pantoflowa. Na początek poinformujmy naszych znajomych i rodzinę, co chcielibyśmy robić. Pierwsi zadowoleni “klienci” z pewnością polecą kolejne osoby.

Polecamy:
Portale ogłoszeniowe – dlaczego są tak popularne?