Kraków ma dylemat: dzianie czy szydełkowanie?

pablo-mouse-1662574_960_720

Dzianie i szydełkowanie są podobne, ale różne. Oba rzemiosła używają przędzy do wyrobu przedmiotów, ale dzianie odbywa się za pomocą dwóch drutów i ściegi są pętelkami. Natomiast szydełkowanie odbywa się za pomocą tylko jednego szydełka, a szwy przypominają małe węzły.

Powstałe projekty również wyglądają inaczej.

Dziewiarstwo może być łatwiejsze do nauczenia, ponieważ stosuje się tylko dwa ściegi: ścieg dzianinowy drugii ścieg. To bardzo logiczne rzemiosło – dzianie przenoszą szwy z jednej igły na drugą, a następnie z powrotem. Pętle pozostają na igłach, co zapewnia bardzo zorganizowane projekty. Ściegi wyglądają jak proste linie lub małe litery V.

Ściegi szydełkowe budują się od siebie i wahają się od bardzo krótkich i małych (ścieg łańcuszkowy) do bardzo wysokich i krętych (potrójne szydełko). Pomiędzy nimi znajdują się inne szwy, z których najczęstsze to pojedyncze szydełka i podwójne szydełka. Ściegi są trudniejsze i bardziej teksturowane.

Dzianie jest idealne dla przedmiotów wymagających delikatnych szwów, takich jak miękkie swetry lub puszyste kaptury. Szydełkowanie jest idealne, gdy potrzebne są obszerniejsze szwy – czapki, szaliki lub ściereczki do naczyń.

Dziewiarstwo jest twoim rzemiosłem, jeśli:

-Masz cierpliwość – Projekty dziewiarskie mogą zająć więcej czasu i być bardziej szczegółowe (ściegi są również mniejsze!)
-Chcesz zaoszczędzić pieniądze (ale tylko kupić drogą przędzę) – projekty szydełkowe wymagają jeszcze jednej trzeciej przędzy
-Preferujesz logiczne projekty i kierunki.
-Chcesz cieszyć się szeroką biblioteką wzorów – wzory dziewiarskie mogą być bardziej popularne i łatwiej dostępne niż wzory szydełkowe.

Czego potrzebujesz? Przędza + igły.

Szydełkowanie to twoje rzemiosło, jeśli:

-Podniecają cię szybkie projekty (większe szwy = projekty realizowane są dużo szybciej)
-Nie boisz się popełniać błędów – łatwiej jest poprawić swoją pracę lub naprawić mieszany ścieg.
-Twój umysł działa przestrzennie – lubisz chodzić w górę, w dół, dookoła lub jeszcze inaczej.
-Jesteś kreatywny – szydełkowe wzory mogą być trudniejsze do znalezienia i być może będziesz musiał wypracować własną ścieżkę.

Czego potrzebujesz? Przędza „normalnego rozmiaru” + szydełkowa igła.

Niektórzy uczą się szydełkować, już w wieku 6- 8 lat, dla nich to często pierwsza miłość i oczywiście wtedy gdy porozmawiasz z tą osobą będzie to opinia bardziej stronnicza, ale można uznać, że dzianie jest na drugim miejscu! Jeśli masz ochotę na przygodę, warto wypróbować oba rzemiosła i zobaczyć, co spodoba Ci się bardziej. Możesz też zapytać o to swoich przyjaciół, i wydaje się, że jest to indywidualna podstawa tego, co jest łatwiejsze lub trudniejsze – niektórzy nienawidzą strukturalnych szwów dziania, podczas gdy inni uważają, że szydełkowanie jest zbyt uciążliwe i potrzebuje granic.

Tak czy inaczej, nie możesz się pomylić, jeśli wejdziesz w którekolwiek z tych hobby! Materiałów do jednego i drugiego znajdziesz w sieci internetowej bez liku, najbardziej jednak polecamy shop.bobbiny.com.