Koszty utrzymania domu w Krakowie

47a6bb2d11ed3f27bec8c59811a1d4d8

Kraków to wciąż jedno z najchętniej wybieranych miast do życia zarówno przez młodych ludzi, jak i osoby, które poszukują nowych miejsc pracy lub bardziej odpowiedniego miejsca dla siebie. Kraków obfituje w świetne uczelnie, znakomite obiekty kulturalne, rewelacyjne zabytki i sporą ilość zieleni, co powoduje, że każdy może znaleźć tu ‘swoje miejsce’. Myśląc o osiedleniu w Krakowie należy zadać sobie pytanie – dom, czy mieszkanie? Co wybrać? Dziś przedstawimy koszta utrzymania domu w Krakowie, byś mógł podjąć świadomą decyzję!

Nowe domy w Krakowie

Obecnie rynek nieruchomości w Krakowie jest niezwykle rozwinięty. Każdego roku pojawia się wiele nowych inwestycji. Coraz większą popularność zyskują domy jednorodzinne oraz domy szeregowe, gdyż w porównaniu do mieszkań w blokach, czy apartamentowcach, przyszli nabywcy otrzymują więcej przestrzeni, podjazd, garaż, kominek, a niejednokrotnie także dostęp do zieleni oraz znacznie więcej prywatności” – podkreśla pracownik Przedsiębiorstwa Budowlanego Dombud – cenionego dewelopera z wieloletnim doświadczeniem, który swoje usługi świadczy na terenie Śląska i Małopolski. Szeroka oferta nowych domów w Krakowie to świetna wiadomość dla osób poszukujących przytulnego kąta, jednak najpierw trzeba zapoznać się z kosztami nie tylko samej nieruchomości, która obecnie w Krakowie może sięgać nawet 6500-7500 zł/m2, ale także codziennego życia i mieszkania w tego rodzaju nieruchomości.

Dom w Krakowie – najważniejsze wydatki

Do najważniejszych wydatków, których nie da się uniknąć mieszkając w nowym domu w Krakowie należą opłaty za ogrzewanie oraz gaz i prąd. Warto wymienić w tym miejscu także opłatę za wywóz śmieci, czy koszty, jakie należy ponieść w związku z posiadaniem terenu zielonego. Można natomiast zapomnieć o czynszu. Jest też sporo opłat, które są ponoszone w takim samym stopniu zarówno w mieszkaniu, jak i w domu np. internet, telewizja, czy telefon.

Ogrzewanie

Opłaty za ogrzewanie również mogą być wyższe, jednak w przypadku wcześniejszego mieszkania w kamienicy może okazać się, że różnica wcale nie jest aż tak diametralna. Wysokość tego wydatku zależna jest od rodzaju ogrzewania i tu zdecydowanie jedną z najtańszych i najbardziej komfortowych opcji jest piec gazowy np. wspomagany klimatycznym kominkiem. Koszt ogrzewania zwiększa się również proporcjonalnie do wielkości domu i warto mieć to na uwadze w trakcie wyboru nieruchomości. Mimo wszystko średni, roczny koszt ogrzewania waha się w granicach 2500-3500 zł, co daje ok. 400 zł na miesiąc. W należność wliczany jest także koszt ciepłej wody.

Gaz i prąd

Jeżeli dom nie jest ogrzewany piecem gazowym to wysokość opłat nie będzie wyższa niż w przypadku dowolnego mieszkania. W domu można spodziewać się za to wyższych rachunków za prąd, co może być wynikiem np. podświetlania schodów, garażu, lampki nad drzwiami wejściowymi, czy podjazdu. Mimo wszystko koszt ten nie powinien przekroczyć 350-400 zł miesięcznie, a można go jeszcze bardziej obniżyć, używając światła LED.

Pozostałe koszty

Zajmowanie się terenem zielonym jest przyjemnością, a koszty z tym związane najczęściej ponoszone są raz (kupno kosiarki, narzędzi ogrodniczych) lub 1-2 razy w roku (sadzonki, rośliny ozdobne, drzewa i krzewy), dlatego wartość ta jest niemalże pomijalna. Wywóz śmieci natomiast to koszt nie większy niż 90 zł, który zależny od ilości zamieszkałych osób oraz segregacji, bądź jej braku.

Utrzymanie domu w Krakowie – taniej niż myślisz

Kupno nowego domu w Krakowie wiąże się z wydatkami miesięcznymi rzędu 1000 zł, co o dziwo, niejednokrotnie może być mniejszym kosztem niż wydatki ponoszone w mieszkaniach. Dodatkowo szereg atutów, które trudno znaleźć mieszkając w blokach lub apartamentowcach i już jesteś gotów podjąć właściwą decyzję.