Picie kawy – poznaj korzyści większe, niż aromat i rześki poranek!

Przechwytywanie

Krakowianie wypijają tysiące filiżanek kawy dziennie, już nie mówiąc o ilościach wypijanych w kontekście każdego roku. Okazuje się, że kawa naturalna jest dobra nie tylko ze względu na to, że pomaga być bardziej rześkim o poranku.

Wiele ostatnich badań sugeruje, że kawa oferuje szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych. Ten niesamowicie złożony napój zawiera ponad 1000 związków, które mogą oddziaływać na organizm. Najczęściej badanymi są:

• kofeina (środek pobudzający układ nerwowy, o którym wiadomo, że ma pozytywne działanie poznawcze)
• polifenole (przeciwutleniacze, które mogą spowalniać lub zapobiegać uszkodzeniom komórek).

Jakie korzyści zdrowotne daje kawa?

Chociaż naukowcy nie zawsze dokładnie wiedzą, które składniki kawy są odpowiedzialne za uzyskanie pozytywnych wyników ich badań, istnieją dowody na to, że picie kawy może pomóc w opisanych niżej przypadkach.

Poprawa ogólnego stanu zdrowia

Analiza prawie 220 badań dotyczących kawy, opublikowanych w 2017 roku, wykazała, że osoby pijące kawę mogą odnieść większe korzyści zdrowotne niż osoby, które jej nie piją. Analiza wykazała, że w okresie badania osoby pijące kawę były o 17% mniej narażone na przedwczesną śmierć z jakiejkolwiek przyczyny, 19% rzadziej umierały z powodu chorób serca i 18% rzadziej zachorowały na raka niż osoby, które nie piją kawy.

Działanie przeciw cukrzycy typu 2.

Badanie przeprowadzone w 2014 roku przez naukowców z Harvardu, opublikowane w czasopiśmie Diabetologica, obejmowało blisko 124 000 osób przez 16–20 lat. Ci, którzy zwiększyli spożycie kawy o więcej niż jedną filiżankę dziennie w okresie czterech lat, mieli o 11% mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, a ci, którzy zmniejszyli spożycie o jedną filiżankę dziennie, mieli o 17 procent wyższe ryzyko rozwoju choroby.

Kontrola objawów choroby Parkinsona.

Szereg badań sugeruje, że spożywanie kofeiny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona – a badania opublikowane w 2012 roku w czasopiśmie American Academy of Neurology wykazały, że dzienna dawka kofeiny jest równoważna tej znajdującej się w dwóch filiżankach, dlatego też stwierdzono, iż czarna kawa może pomóc kontrolować mimowolne ruchy osób, które już chorują. Aby uzyskać taką samą ilość kofeiny, musiałbyś wypić prawie osiem filiżanek parzonej czarnej herbaty.

Powolny postęp demencji.

W badaniu z 2012 roku opublikowanym w Journal of Alzheimer’s Disease, naukowcy z Florydy przetestowali poziom kofeiny we krwi u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które mogą być prekursorem ciężkiej demencji, w tym choroby Alzheimera. Kiedy naukowcy ponownie ocenili badanych dwa do czterech lat później, w przypadku osób, u których poziom we krwi zawierał ilości kofeiny odpowiadającą około trzem filiżankom kawy, można było stwierdzić, ze jest znacznie mniej prawdopodobne, że mogą się u nich rozwinąć objawy pełnej demencji niż w przypadku tych osób, które spożywały mało lub wcale nie spożywały kofeiny.

Chcesz być zdrowy? Pij kawę – naturalnie!